Výstup na Olymp

Řecko - výstup na Olymp

Mnoho turistů, kteří navštíví Řecko, si chce dovolenou zpestřit zdoláním božského Olympu. Nejvyšší pohoří Řecka Olymp se stal roku 1937 prvním řeckým Národním parkem. Najdete tu více než 1700 druhů rostlin, některé z nich jsou dokonce endemické. Výstup na pohoří Olymp, není dobré podceňovat. Doporučujeme se na něj dobře připravit. Samotný výstup na Olymp může být nezapomenutelným zážitkem i pro průměrně zdatné turisty.

Nejvyšším vrcholem Olympu je Mytikas. Pro přesnost – Mytikas má vrcholy dva. Vyšší vrchol se nachází ve výšce 2918 m n. m. Druhý vrchol – Stefani je jen o 10 metrů nižší. Cesta není příliš technicky náročná, zvládne ji každý zdatný turista, který se však nebojí výšek a pohybu po skalních stupních. Rozhodně však nepodceňujte oblečení a vhodnou obuv! I když jsou v přímořských oblastech teploty nad 30◦ C, na vrcholu Mytikasu na vás bude čekat jen pár stupňů nad nulou. Vrcholové partie Mytikasu jsou přístupné až v poslední dekádě května a otevřeny bývají do konce října, podle počasí. Méně náročný je výstup na západnější vrchol Olympu. Hora Skolio dosahuje výšky 2911 m n.m.

Pohoří Olymp - sídlo bohů

Jak všichni víme už od základní školy, pohoří Olymp bylo sídlem 12 řeckých bohů. Žili tu Zeus s manželkou Hérou, jeho bratři Hádes - bůh podsvětí, Poseidón - bůh moří, jejich sestra Hestia - bohyně rodinného krbu a Diovy děti Athéna - bohyně moudrosti, Árés - bůh války, Apollón - bůh slunce, Artemis -bohyně měsíce a lovu, Afrodita -bohyně lásky, Hermés - posel bohů a Héfaistos - bůh ohně a kovářů. Kde jinde by měli bohové přebývat než v nejvyšším pohoří Řecka. Samotný Homér o Olympu psal:

„…Olymp, sídlo bohů domnělé
a věčné, jež bouře nikdy nezbičují,
déšť nepromáčí a sníh nezasype.
Jen klid a mír a nebe bezoblaké zde září za nejčistšího dne.
…Tam se jeho božští obyvatelé veselí navěky.„

Výstup na Olymp

Pro výstup na Olymp si můžete vybrat z několika tras. Nejoblíbenější trasa začíná z osady Prionia, která je asi 18 kilometrů od Litochora. Dopravíte se sem nejlépe pronajatým autem nebo taxíkem, popřípadě pěšky.
Lázeňské městečko Litochoro
Litochoro je známé městečko v podhůří Olympu, známé jako výchozí místo pro výstup na Olymp. Dříve se tu díky vynikajícím klimatickým podmínkám léčila tuberkulóza, dnes se Litochoro pokouší o obnovení své původní slávy. Před výstupem na Olymp se tu můžete občerstvit.
Chata Refuge A1
Z Prionia trvá výstup do výšky 2100 metrů k chatě Refuge A 1 za příznivého počasí asi 3 hodiny. Potkáte - li místní, poradí vám rádi cestu. Budete možná překvapeni, jak často se setkáte s češtinou. Mnoho turistů s touhou zdolat Olymp jsou právě Češi. K chatě dorazíte po červené značce. Zde se můžete za poplatek občerstvit nebo dokonce přenocovat. Na samotný Mytikas do výšky 2917 metrů dojdete po dalších třech hodinách náročného výstupu. Chcete-li si výstup opravdu vychutnat, můžete na chatě A1 přenocovat.
Rozcestí Skala
Cesta ke zdolání Olympu pokračuje od chaty A1 po trase E4. Je dosti klikatá a vede po hřebeni Olympu. Setkáte se tu s rozdrcenými kameny a jistě oceníte svoji dobře zvolenou obuv. Na rozcestí Skala (2866 m n. m.) dorazíte při dobrém počasí zhruba za 2 až 3 hodiny. Oba hlavní vrcholy Skolio i Mytikas jsou odsud dobře vidět. Můžete tu posedět, posilnit se a vybrat si podle zbytku svých sil kam dál se vydáte. Ačkoli jsou od sebe oba vrcholy vzdáleny vzdušnou čarou maximálně 200 metrů, v případě výstupu na Mytikas vás čeká asi hodina lezení.

Další oblíbená trasa je z Megali Gourna, kam se dostanete po silnici ve směru z Elassony do města Kozani. Ve vesničce Mikro Eleftherochori odbočíte na obec Kalyvia, odkud vede do Megali Gourna lesní cesta. Je dlouhá asi 17 kilometrů, s asfaltovým povrchem jen na začátku, ale ve vozech s náhonem na všechna 4 kola ji lze zvládnout snadno. Z Megali Gourna se se pokračuje asi 2 hodiny pěšky po trase E4 k rozcestí Skala, kde již začíná vlastní výstup na vrchol Mytikas.

Rady a tipy na závěr

Před výstupem na Olymp, informujte svého delegáta, o svém záměru pro případ, že by se Vám něco přihodilo. Nepřeceňujte se a dobře se oblečte. Nabídka dovolené v oblasti Olympská riviéra s možností výstupu na Olymp se vám zobrazí po kliknutí na odkaz.