Užijte si veselé Velikonoce!

11.04.17
V řeckých kostelech probíhaji liturgie a zdobí se hrob Krista. Po noční mši na Bílou sobotu popové ve slavnostním velikonočním rouchu oznámí věřícím, že „Christós Anésti“ tedy, že Kristus vstal z mrtvých. Po mši si lidé mezi sebou zapalují svíčky a nesou si svaté světlo z kostela domů. Vzkříšení Krista se začíná ihned slavit, všude vládne sváteční atmosféra, v některých městech vybuchují i ohňostroje. Ještě v noci se jí polévka majiritsa, připravená z jehněčích vnitřností, tsurekia - máslové mazance se zapečenými obarvenými vejci a další místní kulinářské speciality. Ke zprávě, že Kristus vstal z mrtvých, se rozdávají jako dárek červená vejce.

V neděli se pak na každé zahradě nebo dvorku sejde celá široká rodina u tradičního rožnění jehňat a kůzlat. Všude je veselo, popíjí se ouzo, hraje hudba, voní pečené maso a připravuje se bohatá tabule, u které se slaví až do pozdního večera.

Řekové si umí svátky vychutnat a radovat se i bez nadměrného holdování alkoholu. Prostě zapomenou na starosti, odpustí si staré křivdy, tančí a zpívají, slaví setkání se svými blízkými a přáteli, chlubí se svými dětmi a jsou šťastní. Právě tyto chvíle vytvářejí a upevňují tradiční řeckou rodinnou soudržnost.

Archiv aktualit

Vyberte si svůj zájezd v Řecku

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2020