Cestování s dětmi

Cestování s dětmi

Dovolená s malými cestovateli

Pokud cestujete do Řecka, na řecké ostrovy nebo Kypr s dětmi, je potřeba naplánovat vše tak, abyste dovolenou prožili v pohodě, bez zbytečné nervozity a stresu. Zvolíte-li pobytový zájezd správně, budete i po letech vzpomínat na báječnou rodinnou dovolenou.

Výběr ubytování

Hlavní je správný výběr místa pro pobyt s ohledem na věk dítěte. Vyberte si místo pobytu a typ ubytování především s ohledem na potřeby svých dětí.
Studia a apartmány
poskytují rodinám s malými dětmi i za příznivé ceny pohodlí z hlediska přípravy dětské stravy v jednoduše zařízených kuchyňských koutech s dvouvařičem a ledničkou. Pokud si zvolíte apartmán, třeba v domech Maria , budete mít k dispozici oddělenou ložnici, aby si vaše děti po obědě v klidu odpočinuly.
Vybíráte-li hotel, zeptejte se, zda dané ubytování nabízí například dětskou postýlku, židličky v hotelové restauraci, brouzdaliště, dětský koutek nebo animační programy pro nejmenší. Ptejte se, jaká je pláž, jak rušné je pobytové místo a jak dlouho trvá doprava z letiště.
Skvělé podmínky nabízí hotely řetězce Grecotel, kde zapůjčí i dětské ohrádky a monitory a poskytují řadu dalších výhod. V Sani resortu si můžete předem objednat hlídání dětí ve školce nebo půjčit kočárek.

Výběr vhodného termínu pobytu

Máte-li děti předškolního věku, dejte přednost pobytům mimo hlavní sezónu, kdy jsou klimatické podmínky pro děti příznivější a prázdninová letoviska v Řecku většinou klidnější. Výhodnější bývají i ceny, takže si můžete dopřát u řeckého moře delší pobyt, který je pro děti jednoznačně vhodnější.Děti jsou šťastné, když jsou se svými blízkými, bez ohledu na to, kam je bereme a většinou se aklimatizují rychleji, než dospělí. Přesto je nutno počítat s tím, že i dítě se potřebuje v novém prostředí 1-2 dny adaptovat, aby se cítilo bezpečně a také ze zdravotních hledisek, kvůli kterým se často s dětmi k moři jezdí, je alespoň 14 denní zájezd prospěšnější. Je vhodnější mít zajištěný pobyt v jednom místě, odkud budete třeba podnikat výlety, než střídat různá ubytovací zařízení.

Pojištění léčebných výloh

Při rezervaci zájezdu se ptejte na rozsah pojištění, i když jedete do členského státu Evropské unie, je pojištění léčebných výloh, zvláště při cestování s dětmi, nezbytnost.

Příprava na cestu

Důležité je také naše nejmenší na cestu do Řecka připravit, aby se těšily a nebraly náhlý odjezd jako zásah do zavedeného režimu, na který jsou zvyklé. Mluvte s dětmi o tom, že se těšíte na dovolenou, kde se spolu budete koupat v moři a stavět hrady, ukažte na mapě Řecka, která místa navštívíte, kudy poletíte nebo pojede. Starším dětem lze například přečíst nějakou zajímavou publikaci o místech, kam budeme cestovat nebo se společně podívat na film či dokumentární pořad o místě, které v Řecku navštívíme. Můžete spolu také na internetu vyhledat potřebné informace o geografii Řecka a řeckých ostrovů, vybrat si vhodný výlet nebo najít slovníček. Děti zaujmete také podle jejich koníčků a zájmů. Malé historiky nadchne vyhlídka na návštěvu antických památek a míst spojených s řeckými bájemi, přírodovědci se budou těšit na zkoumání podmořské hladiny nebo lodní výlety. Mezi největší lákadla patří aquaparky s vodními atrakcemi, které děti od nejútlejšího věku zbožňují.

Nezapomeňte

Na dovolenou s sebou přibalte oblíbený hrníček, polštářek a hračku . Nezapomeňte na vhodnou přikrývku hlavy, pohodlné obutí, plavací kruh nebo rukávky, popřípadě i termosku, abyste pro své děti měli na pláži stále dostatek tekutin. U malých dětí dochází k dehydrataci velmi snadno. Dětská kůže je na účinky prudkého slunce velmi citlivá, ochranný faktor opalovacích krémů by měl být vysoký, alespoň 30.  Kromě opalovacích krémů pro děti je vhodné mít s sebou i základní vybavení lékárničky jako náplast, oční kapky, tekutý pudr, léky zmírňující projevy alergie a svědění kůže po poštípání hmyzem, léky na snížení teploty a proti nevolnosti ve formě tablet, sirupu nebo čípku, popřípadě přípravky pro průjmová onemocnění. Pokud má dítě speciální stravu nebo užívá léky, vezměte je s sebou.

Starším dětem vezměte na cestu knihu, DVD či MP3 přehrávač, tablet nebo herní konzoli. Je nutné poučit děti o přísné hygieně rukou, pozor také na kontakt s cizími zvířaty, děti by je neměly hladit ani krmit.

Letecká doprava

Cestujete-li do Řecka letadlem je dobré být na letišti včas, abyste byli odbaveni mezi prvními a mohli si tak popřípadě vybrat místa k sezení. Rodiny s dětmi jsou při nástupu do letadla zpravidla odbavovány přednostně. Nemusíte se tak bát, že budete se svými dětmi čekat v dlouhých frontách.Pokud dorazíte na poslední chvíli, může se stát, že už nebudou volné sedačky vedle sebe nebo místa u okýnek, která děti milují. Malí cestovatelé bývají většinou nervózní z velkého množství lidí na letišti, je proto vhodné mít vždy u sebe něco dobrého – žvýkačky, bonbonky, lahvičku s džusem apod. Při cestování s miminky je samozřejmostí láhev s vhodným nápojem, dudlík, jednorázové pleny, lehkou deku a další hygienické potřeby. Dítě do dvou let neplatí za letenku, ale také nemá nárok na místo. Pokud je letadlo plně obsazené, počítejte s tím, že ho budete mít na klíně. Dostanete speciální pás, který si připoutáte na svůj a tím dítěti zajistíte bezpečnost. Pokud máte dítě na klíně, domluvte se s cestujícím před vámi, aby vás upozornil, až si bude chtít sklopit sedadlo. Nepříjemné praskání v uších až bolest hrozí při vzletu a přistání. Tlak v dětských ouškách regulujte nejlépe kojením, lahví s pitím nebo dudlíkem. Pokud dítě pohybuje čelistí, je tlak snesitelnější. U starších dětí pomůže bonbon nebo žvýkačka. Děti, které do dne návratu ze zájezdu nedovrší dva roky, cestují zdarma, hradí se za ně pouze manipulační poplatek 990 Kč. Dítě do 2 let nemá nárok na samostatné sedadlo, ale může mít bezplatné zavazadlo s váhovým limitem 10 kg a součtu délky, šířky a výšky maximálně 115 cm.

Přeprava kočárku

Kočárek vám letecká společnost obvykle přepraví zdarma, stačí jej dovézt k letadlu, kde jej personál uloží do zavazadlového prostoru. Doporučujeme přepravovat kočárky v obalu nebo ochranné fólii, jinak dopravce nenese odpovědnost za jejich poškození. Dovnitř kočárek z důvodu nedostatku prostoru vzít nemůžete. Pokud máte rozkládací typ kočárku, ujistěte se, že váš osobní štítek byl umístěn na jeho obě části. Po příletu do cílové destinace si kočárek opět vyzvednete u výdeje zavazadel.

Další informace

Chcete-li s dětmi podniknout v místě svého pobytu v Řecku nebo na řeckých ostrovech výlet, zeptejte se delegáta cestovní kanceláře GREECE TOURS na program a náročnost. Zvažte pak sami, zda bude pro vaše děti vhodný.

Potřebné cestovní doklady
Výhodné nabídky pro rodiny s dětmi
Hotely vhodné pro rodiny s dětmi