Ostatní informace

Ostatní informace

Časový posun v Řecku

Časový posun v Řecku V Řecku je oproti České republice časový posun. Po přistání na řeckých letištích
si posuňte ručičky o jednu hodinu dopředu, abyste na své dovolené nezmeškali třeba odjezd
na výlet nebo jinou důležitou událost! Na letenkách a voucherech jsou časy odletů a příletů uvedeny v místních časech.

Internetové připojení v Řecku

Internetové kavárny jsou v řeckých městech i turistických centrech na ostrovech samozřejmostí. V Řecku počítejte s cenou 3 – 5 € na hodinu, některé počítače jsou napojené na mincovní automaty, jinde je potřeba zakoupit časovou kartu. Kavárny ve větších městech poskytují svým klientům kód pro wifi připojení. Hotely vyšších kategorií v Řecku a na Kypru mají obvykle v halách s recepcí zapojený systém wifi, popřípadě v hotelových pokojích možnost připojení vlastního laptopu.

Směnárny

Řeckou měnovou jednotkou je Euro. Nejjednodušší je používat v Řecku hotovost, bankomaty jsou sice v provozu 24 hodin denně, avšak v některých oblastech je jejich provoz omezený. Řecké banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 8 do 14 hodin, jen ve velkých městech jsou některé otevřeny i v sobotu. Česká koruna není považována za volně směnitelnou měnu.

Poštovní poplatky a telefony v Řecku

Pro odeslání pohlednice i běžného dopisu z Řecka do evropských států se platí známky v hodnotě 0,72 centů. Těžší zásilky se vyplácí podle váhových tarifů. Ve většině turistických středisek v Řecku a na řeckých ostrovech jsou provozovány telefonní automaty na mince i na kartu. Karta obvykle stojí kolem 4 € a lze ji zakoupit v letoviscích u pokladen supermarketů, v kioscích s tiskem a cigaretami. O víkendech a ve všední den po 22. hodině platí v Řecku snížené tarify, kdy můžete za uvedenou částku hovořit asi osm minut. V Řecku a na řeckých ostrovech lze využívat i předplacené karty. Pro hovory do České republiky se z Řecka vytáčí předvolba 00420. Telefonovat je možné také z pošt - OTE nebo z hotelových pokojů místní předvolbou. Telefonní poplatky z řeckých hotelů však jsou poměrně drahé.
Pro využití mobilních telefonů v Řecku a na Kypru si před odletem aktivujte roaming, aktuální informace o cenách poskytnou vaši operátoři.

Cestovní doklady na cestu do Řecka a na Kypr

Pečlivě si překontrolujte správnost všech údajů na letenkách i poukazech k ubytování - voucherech.
Nezapomeňte platné cestovní doklady - pas nebo občanský průkaz, peníze, voucher, letenky a léky, které pravidelně užíváte! Seznamte se s rozsahem pojistné ochrany a pojistnými podmínkami svého pojištění.
Děti mohou cestovat jen na vlastní pas nebo občanský průkaz, který ale platí pouze pro cestování v Shengenském prostoru.
V případě, že nezletilé dítě cestuje v doprovodu jiné osoby, než je rodič nebo zákonný zástupce, doporučujeme ověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda mimo platného cestovního dokladu nebude vyžadován také písemný souhlas rodičů (zákonného zástupce) s cestou dítěte do zahraničí.
Podrobné informace týkající se cestovních dokladů ČR lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jedete-li do Řecka nebo na řecké ostrovy autem, zjistěte si včas, do kterých průjezdních zemí budete potřebovat vízum. Pokud nejste občany České republiky a potřebujete pro návštěvu Řecka nebo Kypru vízum, musíte o něj s dostatečným časovým předstihem požádat Velvyslanectví Řecké republiky v Praze.

Pro případ ztráty doporučujeme pořídit si fotokopie cestovních dokladů, které uložíte na jiné místo, než originály.