Informace k pobytu

Informace k pobytu

Delegát a průvodce v Řecku

Delegát je pracovník cestovní kanceláře, který vítá klienty přilétající na pobytové zájezdy na letišti v Řecku a na řeckých ostrovech, poskytuje základní informace a je klientům k dispozici v určité, předem stanovené hodiny. Má obvykle na starosti více ubytovacích objektů a za klienty dojíždí, pokud se nedohodnou jinak. Při úvodní informativní schůzce vás blíže seznámí s pobytovým místem, poskytovanými službami, s možnostmi fakultativních výletů a zodpoví vaše případné dotazy.
Doporučujeme využívat pro řešení veškerých záležitostí především úřední hodiny nebo pravidelné schůzky, které jsou uvedeny v informačních knihách nebo na informačních tabulích v recepci ubytovacích objektů. S delegátem se lze v akutních případech telefonicky spojit nebo mu nechat vzkaz. Pokud se vyskytne jakýkoli problém, oznamte ho delegátovi co nejdříve. Zájmem nás všech je, aby byl případný problém vyřešen hned na místě a odjížděli jste z dovolené v Řecku spokojeni.
Průvodce většinou doprovází poznávací zájezdy, cestuje s klienty během celého průběhu zájezdu a zpravidla bydlí i ve stejném ubytovacím zařízení.
U jednotlivých zájezdů se uvádí, zda je v ceně zájezdu služba delegáta zahrnuta. Některé zájezdy mají pouze asistenci česky hovořícího zástupce cestovní kanceláře, se kterým se v případě potřeby můžete spojit telefonicky. Ve vybraných destinacích, kam jsou pořádány zájezdy individuálního charakteru, nejsou tyto služby poskytovány vůbec. Informace vám na místě předá partnerská cestovní kancelář v anglickém nebo německém jazyce, kontakt je vždy uveden na voucheru.

Pitná voda v Řecku

V Řecku i na Kypru teče samozřejmě z kohoutků pitná voda, avšak její kvalita kolísá podle jednotlivých oblastí. Například na Olympské riviéře je voda velmi kvalitní, na Chalkidiki a na některých řeckých ostrovech má voda tekoucí z vodovodů slanou příchuť. Pro přímou spotřebu doporučujeme kupovat balenou pitnou vodu. V některých ubytovacích zařízeních je k ohřevu vody využívána ekologická solární energie a může se stát, že v noci nebo brzy ráno teplá voda neteče. Při omezeném slunečním svitu, popřípadě využívání sprch v ubytovacím zařízení v přibližně stejnou dobu, může podle okolností docházet ke krátkodobým omezením dodávky teplé vody. Hotely vyšších kategorií používají i elektrické zdroje, aby byla plynulá dodávka teplé vody zajištěna po celý den.

Řecké pláže

Řecké pláže

Pláže v Řecku, na řeckých ostrovech i Kypru jsou zpravidla veřejné, běžně přístupné i řeckým návštěvníkům. Použití lehátek a slunečníků je na plážích v řecku a na řeckých ostrovech většinou za poplatek, stejně tak jako využití sportovních zařízení,uváděných u jednotlivých ubytovacích kapacit, pokud není uvedeno jinak. Poplatek za pronájem jednoho slunečníku a dvou lehátek se v létě pohyboval od 5 do 7 €,při konzumaci kávy, zmrzliny apod se často lehátka se slunečníky poskytovala zdarma.
Údaje o vzdálenosti pláží od ubytovacího objektu, uváděné v popisech, jsou pouze orientační. Na našich webových stránkách je v Detailu většiny pobytových zájezdů možnost prohlédnout si pozici ubytování přes aplikaci Google Earth. Nudistické pláže jsou oficiálně povoleny jen na některých řeckých ostrovech. Plánujete-li zájezd s ubytováním u romantického řeckého skalnatého pobřeží, mohou se tu vyskytovat mořští ježci. Přibalte si proto speciální obuv do vody, kterou obecně doporučujeme pro všechny oblázkové pláže. Klimatické podmínky, vítr a mořské proudy v Řecku a na řeckých ostrovech, stejně jako na Kypru, mohou někdy způsobit změnu parametrů pláží, nánosy, vyplavení oblázků, náplavy mořské trávy nebo přechodný výskyt medúz apod. Počítejte také s tím, že příjemný větřík na ostrovech může v některých obdobích zesílit. V důsledku toho se mohou zvětšit vlny a dočasně znečistit vodu na pláži.

Pozor na slunce v Řecku!

Pozor na slunce v Řecku

V Řecku, na řeckých ostrovech a Kypru převládá typické středomořské klima, které umožňuje příjemnou prosluněnou dovolenou od května do října. Řecké slunce je však v hlavní sezóně, zejména přes poledne, poměrně ostré, proto si dávejte pozor na přehnané opalování.
Kožní lékaři doporučují v přímořských destinacích od 11 do 15 hodin pobyt ve stínu. Zvýšená pozornost je na místě zejména v prvních dnech pobytu u moře. Případné spáleniny vám mohou dovolenou zkomplikovat! Používejte opalovací krémy s vyššími faktory, oči si chraňte kvalitními slunečními brýlemi. Na hlavu používejte pokrývku, abyste se ochránili před úžehem, což ve zvýšené míře platí zejména pro děti a seniory. V případě chronických onemocnění raději konzultujte před odletem na pobytový zájezd do Řecka a na řecké ostrovy s vaším lékařem podmínky pobytu na slunci. Počítejte také s tím, že příjemný větřík na ostrovech může v některých obdobích zesílit. V důsledku toho se mohou zvětšit vlny a dočasně znečistit voda na pláži.
Nezapomeňte si s sebou vzít na dovolenou do Řecka léky, které pravidelně užíváte. Cestujete-li s dětmi myslete na jejich dostatečnou hydrataci a přibalte pro jistotu oční kapky a tekutý pudr.

Siesta v Řecku a na řeckých ostrovech

Siesta v Řecku

Řecký životní styl se od středoevropského především v horkém létě značně liší. Pokuste se tomuto rytmu přizpůsobit a vaše dovolená v Řecku a na řeckých ostrovech bude o to příjemnější. Řekové v létě přes horké poledne dodržují, jako ostatně obyvatelé celého Středomoří, velmi příjemnou siestu. Po odpočinku ve stínu či lehkém zdřímnutí po obědě mají dostatek energie k prožití dlouhého letního večera.

Klid

Klid v Řecku
Řekové si rádi posedí s přáteli v tavernách a také většina turistů spojuje pobyt v této zemi s obvyklou večerní zábavou, někdy i bohatým nočním životem. Některá turistická střediska v Řecku a na řeckých ostrovech jsou přesycena zábavními podniky - bary, tavernami i nočními kluby, jejichž provoz bývá hlučný. Také animační programy v hotelech mohou být poměrně rušné. Nelze očekávat, že celé řecké letovisko nebo váš hotel po 22.hodině ztichne tak, jak jste tomu zvyklí doma. V ubytovacích objektech nemůže naše cestovní kancelář zajistit absolutní klid. Pokud toužíte po klidné dovolené, nechte si poradit při rezervaci pobytového zájezdu vhodný hotel v odlehlejších částech letovisek nebo si vyberte dovolenou mimo hlavní sezónu, kdy je v letoviscích méně turistů. Protože ubytovací zařízení vyžadují pravidelnou údržbu, mohou být nutné opravářské práce i během vašeho pobytu. Z hygienických důvodů se zpravidla odváží odpad časně ráno, aby vzhledem k vysokým teplotám nebyli klienti přes den obtěžováni zápachem, k velkým hotelovým komplexům přijíždějí autobusy s klienty a dodavatelé s potravinami a nápoji, v některých případech způsobuje hluk provoz klimatizace a chladících agregátů.
V blízkosti některých hotelů může být železniční trať. Rozvoj turistiky v Řecku a na řeckých ostrovech s sebou přináší i stavební činnost, kterou cestovní kancelář nemůže ovlivnit. Pokud místní úřady vydají příslušné stavební povolení, začínají někdy majitelé pozemků stavět bez ohledu na probíhající sezónu. Ze dne na den může být také stavební činnost zahájena i u pozastavených staveb.

Nákupy a ceny

Nákupní ceny v Řecku

V Řecku a na řeckých ostrovech turisté kromě tradičních suvenýrů, olivového oleje, vína a koření nakupují i cenově výhodné zlaté šperky a výrobky z kůže včetně obuvi. V řeckých turistických letoviscích je výhodnější platit v hotovosti než kartou, v soukromých obchodech a na tržištích lze při platbě v hotovosti usmlouvat výhodnější cenu.
Obchody ve městech jsou v létě otevřeny od 8 do 14 hodin, třikrát v týdnu i odpoledne od 17 do 20 nebo 21 hodin. Tato otevírací doba se však netýká turistických center, v nichž jsou obchody, ale například i lékárny, otevřeny denně až do pozdních nočních hodin. V malých řeckých marketech lze koupit základní potraviny, ovoce, zeleninu, běžné drogistické zboží a různé drobnosti denní potřeby. Ceny v obchodech se liší jak v jednotlivých oblastech Řecka a na řeckých ostrovech, tak i v jednotlivých měsících sezóny. Na řeckých ostrovech jsou ceny o poznání vyšší, než na pevnině, levněji je všude mimo hlavní sezónu. V nočních podnicích, barech a diskotékách jsou ceny nápojů i několikanásobně vyšší než v tavernách, pokud se platí vstupné, bývá v jeho ceně zahrnutý jeden nápoj.