Řecko - tradice pravoslavných Velikonoc

13.04.23
Tsoureki - tradiční řecké Velikonoční sladké pečivo
V těchto dnech vrcholí v Řecku přípravy na Velikonoce, které jsou oproti katolickým letos posunuté o týden. Církevní svátek, nazývaný Pascha, je pro pravoslavné věřící nejdůležitějším svátkem roku. Velikonoce s mnoha tradicemi a rituály symbolizují i v Řecku naději a nový začátek.
Velikonočním svátkům předchází v Řecku poměrně přísný 40denní půst, kdy se nejí potraviny živočišného původu s výjimkou ryb a plodů moře. Od květné neděle a po celý Velký týden probíhají liturgie vztahující se ke Kristovu vzkříšení a zdobí se kostely. Na Velký pátek se připravuje Epitaphios, symbolizující hrob Ježíše Krista.
Po církevních liturgiích s oznámením, že Kristus vstal z mrtvých, začíná radostné veselí. Většinou se slaví v přírodě na venkově nebo u moře, kde se sejde široké příbuzenstvo. V Řecku jsou svátkem, který kromě připomínky významné události křesťanské historie, především spojuje rodiny a přátele. A těší se na ně malí i velcí. Děti dostávají od svých kmotrů dárky a lambades - svíčky ve tvaru tradičního dřevěného kříže, které si berou do kostela na půlnoční liturgii. Muži shání jehňata, která se na velikonoční neděli v Řecku rožní téměř na každém dvorku.Tento zvyk má kořeny v bibli a symbolizuje oběť Ježíše Krista, který byl podobně jako jehně obětován za hříchy lidstva. Ženy chystají tsourekia z kynutého těsta na způsob mazance, do kterého zapékají červeně obarvená vejce. Další tradiční sladkostí jsou oblíbené koulourakia - sušenky s mandlemi ve tvaru písmene S.
Více informací o oslavách Velikonoc v Řecku
Archiv aktualit

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Kerveli Village 3*

Samos
Kerveli
Nádherné scenérie Více

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024