Pravoslavné Velikonoce

Aktualizováno: 28.05.2024
Řecká velikonoční hostina

Oslavy Velikonoc v Řecku

Na oslavy jarních svátků se Řekové těší dlouho. Jednak jim předchází dlouhý půst, ale především znamenají setkávání s širokou rodinou. Pravoslavné Velikonoce, navazují svými obřady a symbolikou na byzantskou minulost. Pro Řeky, kteří se z 96 % hlásí k pravoslavnému náboženství, jsou nejdůležitějším církevním svátkem roku. V týdnu před Velikonocemi se v každý večer konají dlouhé mše až do půlnoci a zdobí hrob Krista. Na Velký pátek je z kostelů symbolicky vynášeno Kristovo tělo pokryté květinami a smuteční procesí prochází celým městem nebo vesnicí. Vrcholem pravoslavných Velikonoc je noční bohoslužba na Bílou sobotu. Bohoslužeb se účastní téměř všichni Řekové, zpravidla v místě, odkud pocházejí nebo kde žijí jejich rodiče.

Rodinná soudržnost

Velikonoce jsou v Řecku tradičními rodinnými svátky, které tráví příbuzní společně. Přesně o půlnoci ze soboty na neděli pravoslavní kněží - popové, odění do slavnostních velikonočních rouch oznámí věřícím „Christós Anésti“, tedy že Kristus vstal z mrtvých. Na konci bohoslužby si věřící mezi sebou zapalují svíčky a nesou si světlo z kostela domů. Vzkříšení Krista se začíná ihned slavit, všude vládne sváteční atmosféra, vyzváněji zvony, v některých městech vybuchují i ohňostroje.

Ještě v noci se jí polévka majiritsa, připravená z jehněčích vnitřností, tsurekia - mazance se zapečenými obarvenými vejci a další kulinářské speciality. Rozdávají se červená vejce jako dárek ke zprávě, že Kristus vstal z mrtvých. Příbuzní si vzájemně ťukají špičkami vajec o sebe. Komu se vajíčko nerozbije, může si něco přát a bude mít po celý rok štěstí.

Tradiční rožnění jehňat a kůzlat

V neděli se pak na venkově na každé zahradě nebo dvorku sejde celá široká rodina u tradičního rožnění jehňat a kůzlat. Muži se střídají u rožnění, zatímco ženy chystají přílohy, saláty a slavnostní stůl. Všude je veselo, popíjí se tsipuro, ouzo a retsina hraje hudba, voní pečené maso a připravuje se bohatá hostina, u které se pak při dobrém jídle a pití vychutnává rodinná pohoda.
Řekové si umějí svátky užít a radovat se i bez nadměrného holdování alkoholu. Prostě zapomenou na starosti, odpustí si případné křivdy, tančí a zpívají, slaví setkání se svými blízkými a přáteli, chlubí se svými dětmi a jsou šťastní. Právě tyto chvíle vytvářejí a upevňují tradiční řeckou rodinou soudržnost, která je zvláště v současné době tak potřebná.


Pokud byste se chtěli vypravit na dovolenou do Řecka v období Velikonoc, pamatujte na to, že termín řeckých ortodoxních Velikonoc se odvozen od juliánského kalendáře, takže nemusí být ve stejném termínu jako katolické Velikonoce, jejichž konání určuje gregoriánský kalendář.
Ukázka půlnoční velikonoční bohoslužby.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024