Olivový olej - Tajemství krétské dlouhověkosti

Aktualizováno: 23.03.2023

Co je vlastně základem krétské diety?

Řada lékařských výzkumů potvrzuje, že nejdéle žijícími lidmi v Evropě jsou Kréťané. Dožívají se v záviděníhodné kondici vysokého věku, a to i přesto, že kouří více než je v západní Evropě obvyklé, a ke skleničce ouza mají blíže, než je zdrávo. A tak se klasická krétská strava, kterou se živí obyvatelé ostrova beze změny už pár tisíc let, stává celosvětovou módou. Je to jednoduché jako život sám. Kréťané jedí prostě to, co jim jejich ostrov poskytuje.

Je zázračným lékem způsob života, který Kréta nabízí?

Základem krétské stravy je chléb, bílý kozí nebo ovčí sýr "feta" (podobný je tomu náš balkánský sýr), zelenina, olivy, ovoce - zejména hroznové víno a pomeranče a především olivový olej.

Tajemství krétské dlouhověkosti - olivový olej nad zlato

Kréťané mají neuvěřitelnou spotřebu olivového oleje. Jeho roční spotřeba je pětadvacet litrů na hlavu. Panenský olivový olej - z prvního lisování - má nazelenalou až zelenohnědou barvu a kudy teče, tudy léčí. Kréťané jím v kuchyni rozhodně nešetří. Polévají jím skvělý bílý sýr sypaný bazalkou, používají jej do salátů, k přípravě zeleniny i masa. Olivový olej se na Krétě používá také k ošetření kožních nemocí. Sami Kréťané tvrdí, že olivový olej pomáhá při všech problémech - od dětských kolik až po stařeckou ochablost. Olivový olej je prostě oním zázračným krétským elixírem života.

Olivový olej jako suvenýr

Olivový olej jako suvenýr, seženete po celém Řecku. Jeden z nejlepších olivových olejů produkuje právě Kréta. Pokud se tedy na dovolenou na Krétu vydáte, nezapomeňte si přibalit do kufru olivový olej. Zakoupit můžete olej ve skle nebo stáčený do PET lahví. Koupíte-li olivový olej pro sebe, zvolte raději plastové provedení, které je pro leteckou přepravu praktičtější.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024