Speciality řecké kuchyně

Aktualizováno: 04.03.2024
Speciality řecké kuchyně

Delikatesy řecké kuchyně

Dovolená v Řecku je skvělou příležitostí k seznámení s místní gastronomií. Pravou řeckou kuchyni však nikdy nepoznáte, pokud se budete stravovat jen v hotelové restauraci. Chcete ochutnat, jak skutečně chutnají řecká jídla? Pozorujte, kam chodí jíst místní Řekové. Zpravidla se vyhýbají velkým přístavním restauracím, kde je plno cizinců. V malé postranní uličce se vždy najde řecká taverna s příjemným personálem, kde poznáte pravou chuť česnekového tzatziki, podávaného s lístky máty, rožněného masa a dalších specialit.

Tradiční řecká kuchyně

Mezi tradiční řecká jídla patří musaka (nákyp s lilky, bramborami a mletým masem, zapečený v troubě s vrstvou sýrového bešamelu), tzatziky (řecký bílý jogurt, okurka, česnek, olivový olej, kopr a řecké bylinky), gyros (pozvolna grilované maso s kořením, podávané v pitě se zeleninou a s hranolky nebo samostatně servírované na talíři).

Ladera – řecká jídla se zeleninou

Specialitou řecké kuchyně jsou převážně zeleninová jídla, někdy doplněná masem – ladera. Patří k nim nejrůznější zelenina plněná rýží a mletým masem – papriky, rajčata, lilky, cukety a dokonce i květy tykví. Zajímavým jídlem je skordalia, bramborové pyré s olejem a větším množstvím česneku.

Řecké maso

Nejznámějším řeckým jídlem z masa je jistě gyros. Obvykle se připravuje z jehněčího, vepřového nebo kuřecího masa. Při toulkách řeckými městečky na ostrovech Kos, Mykonos, Kréta nebo Rhodos vás jistě uchvátí vůně masa pečeného nad ohněm. Většinou půjde o suvlaki, kousky jehněčího nebo vepřového masa navlečené na špejli.

Řecké sladkosti

Většina řeckých dezertů by se dala charakterizovat jako záplava cukru, medu a ořechů. Ačkoli jsou řecké sladkosti vysoce kalorické a jejich konzumace se často neobejde bez sklenice vody, vyráběné jsou vždy jen z těch nejkvalitnějších surovin. Dezertem, který proslavil celé Řecko je baklava. Vyrábí se z medu, těsta fillo a vlašských ořechů. Další oblíbenou pochoutkou je kantaifi. Tento „chlupatý“ řecký desert se dělá z polotovaru, který vypadá jako vlasové nudle, nazývaného Kantaifi, z vlašských ořechů a spousty tymiánového medu.

Kde chutnají řecké speciality nejlépe?

Delikatesy řecké kuchyně si sice můžete objednat kdekoliv na světě, ten správný požitek vám však přinese jen řecké slunce a vůně moře, obklopující řecké taverny. Tak například Rhodos je vyhlášený svými chobotnicemi na víně a Kréta zase bohatým a šťavnatým gyrosem. Pravé řecké frapé si vychutnáte v některé z kaváren v Thiře na Santorini při sledování západu slunce do Egejského moře a džbánek dobrého vína nejlépe zajiskří v podvečer v Malých Benátkách v hlavním městě Mykonosu. Nejkrásnější pikniky si užijete pod olivovníky na Korfu a mořské speciality jsou nejlepší z čerstvých ryb, vylovených z křišťálových vod kolem poloostrova Chalkidiki a řeckých ostrovů.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024