Meteora mezi nebem a zemí

Aktualizováno: 07.05.2018
Řecko - kláštery Meteora

Byzantské kláštery Meteora

Byzantské kláštery Meteora se nachází ve středním Řecku v severozápadní části Thesálie. Nejen díky dokonalému sladění byzantské architektury s přírodní scenérií byly kláštery Meteora zařazeny do kulturního dědictví UNESCO. Všechny kláštery jako by byly přirozeným pokračováním skal, na kterých byly postaveny. Kláštery Meteora jsou pro turisty, pobývající v oblasti středního Řecka, neopominutelným lákadlem.

Megalon Meteoro

Mniši a poustevníci se začali na Meteorách usazovat již od 11. století, ale teprve o tři století později tu začaly vznikat kláštery. Jako první byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 na skále ve výšce 534 m n. m. Klášteru se začalo říkat Megalon (Velký) Meteoro (Vznášející se – podle dojmu, jaký vzbuzoval. Zdálo se, že se vznáší vysoko nad zemí). Podle Megalon Meteoro se začalo používat množného čísla „meteora“ pro všechny zdejších kláštery. V 15. a 16.století vzniklo na Meteorech celkem 24 klášterů.

Vznik klášterů

Veškeré stavební materiály i zařízení mniši vynášeli na zádech. Jediným strojem, který jim práci „usnadňoval“ byla kladka. Kláštery Meteora byly vyzdobeny nádhernými ikonami, například od takového mistra, jakým byl Theofanos Krétský. Zařízeny byly vzácným vyřezávaným nábytkem. Mniši se nahoru a dolů dostávali pomocí košů a rumpálů. Až teprve moderní doba a turistický ruch podnítily výstavbu schodišť a kamenných žebříků. Jednotlivé kláštery Meteora mezi sebou však soupeřily. I díky tomu je od 18. století je zaznamenán jejich úpadek. Mnozí svatí muži kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos, nacházející se na posledním zubu trojzubce Chalkidiki. Dnes je tak obydleno pouze 5 klášterů.

Prohlídka klášterů Meteora

Prohlídka klášterů je nezapomenutelným zážitkem. Při jejich návštěvě je však třeba striktně dodržovat některá pravidla. Muži například musí mít dlouhé kalhoty a košile nebo trička s rukávy, ženy nesmí mít hluboké výstřihy, kalhoty ani odhalená ramena. Pokud mají šortky, musejí si při vchodu do kláštera obléci dlouhé sukně, které jsou tu za poplatek k dispozici. Připravte se prosím na to, že turisté jsou všudypřítomní, a obrňte se trpělivostí. Těšit vás může fakt, že většina výtěžku ze vstupného jde na opravu zdejších památek, aby je mohly obdivovat i další generace zájemců z celého světa.

Výlet na Meteora z Olympské riviéry

Stane-li se místem vaší dovolené Olympská riviéra, neváhejte a rozhodně kláštery Meteora navštivte. Prohlídka klášterů u města Kalambaka vás přenese do historického období Byzance a nabídne vám nádhernou scenérii zajímavé přírodní oblasti Řecka. První zastávkou na cestě z letoviska je soutěska Tembi s kostelíkem svaté Paraskevi, vytesaným ve skále. Cestou na jihozápad se projíždí městy Larisa a Trikala. Další zastávka je v manufaktuře na výrobu ikon u městečka Kalambaka, kde se seznámíte s různými technikami výroby tradičních svatých obrázků. Po další hodině jízdy se už před vámi objeví monumentální skalní město Meteora. Některé byzantské kláštery jsou dosud obydlené řeholníky, kteří mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář. Součástí prohlídky s odborným výkladem jsou mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu.

Vyberte si svůj zájezd v Řecku

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2020