Muzeum ve Vergině

Aktualizováno: 23.02.2021

Muzeum makedonských králů

Impozantní muzeum makedonských králů se nachází 12 kilometrů od města Vergina v oblasti Imathia, asi 70 kilometrů od Thessaloniki.
Řecký archeolog Manolis Andronikos na základě svého studia předpokládal, že by se v tomto místě mohlo nacházet starověké město Aigai, sídlo makedonských králů. Jeho úsilí bylo korunováno začátkem listopadu roku 1977, kdy došlo k odkrytí bohaté hrobky. Od počátku bylo zřejmé, že se jedná o pohřebiště významné osoby. Na základě všech indicií pak bylo potvrzeno, že se jedná o hrob krále Filipa II. Makedonského, otce Alexandra Velikého.

Unikátní moderní muzeum

Muzeum bylo vybudováno roce 1993 s využitím nejmodernějších technologií tak, aby byly zajištěny ideální podmínky pro ochránění vzácných exponátů. Hrobky v podstatě zůstaly na stejném místě, kde byly odkryty. Okolo nich byla vybudována podzemní budova, která vypadá jako hliněné mohyla. Kromě vlastních hrobek, je tu otevřená plocha 1000 m², kde jsou vystaveny vzácné nálezy, chráněné elektronickými systémy nejen před možnou krádeží, ale i pro zachování stálé teploty a vlhkosti. Návštěvník vchází do temného prostoru. V tlumeném osvětlení se před ním postupně odkrývají fantastické monumenty, vitríny s osobními předměty králů, zlatými šperky a zbraněmi. Spatříte úžasné mozaiky, působivé nástěnné malby a bohatě vyřezávané pohřební postele zdobené slonovinou. Samotné hrobky se nachází v nižší úrovni muzea, jsou tu celkem čtyři samostatné hroby a malý chrám Heroon.

Hrobka Filipa II.

Hrobka Filipa II. měří 9,50 x 5,50 m a má dlouhé předsálí a velkou čtvercovou pohřební komoru. Zvenčí vypadá jako dórský chrám, má mramorové dveře a vlysy. V pohřební komoře byl nalezen sarkofág, uvnitř něhož se nacházel ty nejpozoruhodnější exponáty muzea. Především štít a brnění makedonského krále. Dále zlatá pohřební truhlice s motivem slunce na víku, v níž byl uložen popel mrtvého krále. Byla tu také králova koruna – zlatý věnec s 313 dubovými listy a 68 žaludy, jeho zbraně a osobní předměty ze slonové kosti i skla. V předsálí hrobky byla nalezena další truhlice, která pravděpodobně obsahovala popel Kleopatry, Filipovy ženy.

Obsah poslední hrobky

Poslední hrobka s největší pravděpodobností patří Alexandru, synovi Alexandra Velikého, jehož matkou byla královna Roxana. Podobá se hrobce Filipa II., ale je trochu menší. Také zde se našla truhla s popelem a zlatý věnec , zbraně, vázy a vyřezávané pohřební postele zdobené slonovinou.

Verginu můžete navštívit během pobytu na Olympské riviéře v rámci organizovaného výletu anebo individuálně pronajatým autem.

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné pokoje s balkóny Více

Golden Sun 3*

Olympská riviéra
Messangala
Ideální pro klidnou dovolenou Více

Sun Beach Platamon 3*

Olympská riviéra
Platamonas
Oblíbený hotel přímo u pláže Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024