Výstup na Olymp

Aktualizováno: 12.01.2021
Řecko - výstup na Olymp

Dovolená - šance zdolat bájný Olymp

Mnoho turistů, kteří navštíví Řecko, si chce dovolenou v oblasti Olympské riviéry zpestřit zdoláním božského Olympu. Nejvyšší pohoří Řecka Olymp se stal roku 1937 prvním řeckým Národním parkem. Najdete tu více než 1700 druhů rostlin, některé z nich jsou dokonce endemické. Výstup na pohoří Olymp, není dobré podceňovat. Doporučujeme se na něj dobře připravit. Samotný výstup na Olymp může být nezapomenutelným zážitkem i pro průměrně zdatné turisty.

Nejvyšším vrcholem Olympu je Mytikas. Pro přesnost – Mytikas má vrcholy dva. Vyšší vrchol se nachází ve výšce 2918 m n. m. Druhý vrchol – Stefani je jen o 10 metrů nižší. Cesta není příliš technicky náročná, zvládne ji každý zdatný turista, který se však nebojí výšek a pohybu po skalních stupních. Rozhodně však nepodceňujte oblečení a vhodnou obuv! I když jsou v přímořských oblastech teploty nad 30◦ C, na vrcholu Mytikasu na vás bude čekat jen pár stupňů nad nulou. Vrcholové partie Mytikasu jsou přístupné až v poslední dekádě května a otevřeny bývají do konce října, podle počasí. Méně náročný je výstup na západnější vrchol Olympu. Hora Skolio dosahuje výšky 2911 m n.m.

Pohoří Olymp - sídlo bohů

Jak všichni víme už od základní školy, pohoří Olymp bylo sídlem 12 řeckých bohů. Žili tu Zeus s manželkou Hérou, jeho bratři Hádes - bůh podsvětí, Poseidón - bůh moří, jejich sestra Hestia - bohyně rodinného krbu a Diovy děti Athéna - bohyně moudrosti, Árés - bůh války, Apollón - bůh slunce, Artemis -bohyně měsíce a lovu, Afrodita -bohyně lásky, Hermés - posel bohů a Héfaistos - bůh ohně a kovářů. Kde jinde by měli bohové přebývat než v nejvyšším pohoří Řecka. Samotný Homér o Olympu psal:

„…Olymp, sídlo bohů domnělé
a věčné, jež bouře nikdy nezbičují,
déšť nepromáčí a sníh nezasype.
Jen klid a mír a nebe bezoblaké zde září za nejčistšího dne.
…Tam se jeho božští obyvatelé veselí navěky.„

Výstup na Olymp

Pro výstup na Olymp si můžete vybrat z několika tras. Nejoblíbenější trasa začíná z osady Prionia, která je asi 18 kilometrů od Litochora. Dopravíte se sem nejlépe pronajatým autem nebo taxíkem, popřípadě pěšky.
Lázeňské městečko Litochoro
Litochoro je známé městečko v podhůří Olympu, známé jako výchozí místo pro výstup na Olymp. Dříve se tu díky vynikajícím klimatickým podmínkám léčila tuberkulóza, dnes se Litochoro pokouší o obnovení své původní slávy. Před výstupem na Olymp se tu můžete občerstvit.
Chata Refuge A1
Z Prionia trvá výstup do výšky 2100 metrů k chatě Refuge A 1 za příznivého počasí asi 3 hodiny. Potkáte - li místní, poradí vám rádi cestu. Budete možná překvapeni, jak často se setkáte s češtinou. Mnoho turistů s touhou zdolat Olymp jsou právě Češi. K chatě dorazíte po červené značce. Zde se můžete za poplatek občerstvit nebo dokonce přenocovat. Na samotný Mytikas do výšky 2917 metrů dojdete po dalších třech hodinách náročného výstupu. Chcete-li si výstup opravdu vychutnat, můžete na chatě A1 přenocovat.
Rozcestí Skala
Cesta ke zdolání Olympu pokračuje od chaty A1 po trase E4. Je dosti klikatá a vede po hřebeni Olympu. Setkáte se tu s rozdrcenými kameny a jistě oceníte svoji dobře zvolenou obuv. Na rozcestí Skala (2866 m n. m.) dorazíte při dobrém počasí zhruba za 2 až 3 hodiny. Oba hlavní vrcholy Skolio i Mytikas jsou odsud dobře vidět. Můžete tu posedět, posilnit se a vybrat si podle zbytku svých sil kam dál se vydáte. Ačkoli jsou od sebe oba vrcholy vzdáleny vzdušnou čarou maximálně 200 metrů, v případě výstupu na Mytikas vás čeká asi hodina lezení.

Další oblíbená trasa je z Megali Gourna, kam se dostanete po silnici ve směru z Elassony do města Kozani. Ve vesničce Mikro Eleftherochori odbočíte na obec Kalyvia, odkud vede do Megali Gourna lesní cesta. Je dlouhá asi 17 kilometrů, s asfaltovým povrchem jen na začátku, ale ve vozech s náhonem na všechna 4 kola ji lze zvládnout snadno. Z Megali Gourna se se pokračuje asi 2 hodiny pěšky po trase E4 k rozcestí Skala, kde již začíná vlastní výstup na vrchol Mytikas.

Rady a tipy

Před výstupem na Olymp, informujte svého delegáta, o svém záměru pro případ, že by se Vám něco přihodilo. Nepřeceňujte se a dobře se oblečte.

Nabídka zájezdů na Olympskou riviéru, během nichž můžete podniknout výstup na Olymp.

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné pokoje s balkóny Více

Golden Sun 3*

Olympská riviéra
Messangala
Ideální pro klidnou dovolenou Více

Sun Beach Platamon 3*

Olympská riviéra
Platamonas
Oblíbený hotel přímo u pláže Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024