Plaka-pohoda v historických kulisách

Aktualizováno: 19.04.2023
Plaka - pohoda v historických kulisách
Zdroj: GNTO/Y.Skoulas

Plaka - pohoda v historických kulisách

Jednou z nejstarších a bezesporu i nejpůvabnějších částí Athén je Plaka. Pěší zóna pod Akropolí, jejímž centrem je ulice Adrianou, pojmenovaná po římském císaři Hadrianovi, má celoročně úžasnou atmosféru.Je plná malebných uliček, kamenných domů, rozkvetlých balkónů a prostřených stolů.

Památky na každém kroku

Pro Athény je Plaka něco jako malá Strana. Ale její historie je mnohem delší. Je vlastně nejstarším evropským sídlištěm. Právě tady se několik set let před naším letopočtem scházeli svobodomyslní athénští občané a filozofové, kteří postavili pilíře naší civilizace. Bohatou minulost dodnes připomíná spousta památek. Kromě majestátního Parthenónu ze zlaté doby Periklovy, také římská agora a Hadrianův oblouk, malebné byzantské kostelíky i turecké minarety. Zajímavou budovou uprostřed přilehlých zahrad je neoklasicistní palác Zappeion, kde se v době první novodobé Olympiády v roce 1896 konala řada sportovních klání, například šermu. Impozantní Zappeion posloužil i během athénské olympiády v roce 2004 – tentokrát jako tiskové středisko. Plaka je prostě jedinečným místem, kde se historie a současnost střetávají.

Nezaměnitelná pohoda Plaky

Athéňané si sem během dne rádi zajdou na šálek kávy nebo osvěžující frappé. Oblíbené jsou také dlouhé večery se skvělými specialitami a vínem v místních tavernách pod nebem plným hvězd. Díky atmosféře a bohaté historii je Plaka samozřejmě turistickým cílem, který přitahuje návštěvníky z celého světa. Pro ně je tu řada lákavých obchodů se suvenýry a dalším atraktivním zbožím jako je tradiční řecká keramika, rukodělné výrobky i zlaté šperky.

Anafiotika a Monastiraki

Velmi zajímavou částí Plaky je oblast Anafiotika, kde se podařilo díky značným investicím řeckého státu skvěle rekonstruovat tradiční domy z minulého století. V jedné z uliček žila i mladičká Sofia, pozdější manželka archeologa H. Schliemanna – objevitele Tróje. S Plakou těsně sousedí i Monastiraki – místo, kde se konají oblíbené bleší trhy s nepřebernou nabídkou zajímavých artefaktů. Podle výsledků hlasování European Best Destination patří Athény mezi 20 nejlepších evropských destinací pro dovolenou v roce 2023. Budete-li v Athénách pobývat, určitě si najděte čas na procházku Plakou, nebudete litovat.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024