Thessaloniki – druhé největší město Řecka

Aktualizováno: 04.03.2020
Thessaloniki

Thessaloniki - centrum severního Řecka

Budete-li trávit dovolenou na Chalkidiki nebo na Olympské riviéře, nenechejte si ujít návštěvu přívětivého města Thessaloniki, česky nazývaného Soluň. Pulsující centrum severního Řecka – Makedonie se rozkládá kolem pobřeží širokého zálivu Thermaikos. S počtem obyvatel přes jeden milión je Thessaloniki druhým největším městem Řecka. Soustředí se tu různé státní instituce, úřady a vysoké školy – na Aristotelově univerzitě, založené v roce 1926, studuje na padesát tisíc studentů. V neposlední řadě je Thessaloniki také druhým nejvýznamnějším přístavem v Řecku a místem konání všech významných veletrhů. Živé kosmopolitní město je také považováno za významné módní centrum. Na ulicích Tsimiski, Mitropoleos a v přilehlých uličkách najdete řadu butiků s pěkným kvalitním oblečením botami a kabelkami řecké výroby za příznivé ceny, stejně jako zboží věhlasných světových značek a zlatnictví.

Výlet do Thessaloniki

Výlet do Thessaloniki se nabízí jako doprava do města s krátkou okružní prohlídkou a individuálním volnem nebo jako klasická prohlídka památek města s výkladem průvodce, která zahrnuje i prohlídku muzea. Místní městské muzeum soustředí cenné nálezy z Verginy, Pelly a Dionu, tedy míst míst spojených s Filipem Makedonským a jeho synem Alexandrem.

Thessaloniki a historie

V Thessaloniki se dochovalo mnoho historických památek připomínajících římskou nadvládu, Osmanskou říši i bohaté období Byzance. Město bylo založeno roku 316 př.n.l., ale při vykopávkách zde archeologové našli zbytky osídlení dokazující, že tato oblast byla osídlena už 6 tisíc let př.n.l. Za zakladatele města je považován makedonský král Kassandros, který měl za manželku nevlastní sestru Alexandra Velikého. V období římské říše se město stalo centrem provincie Makedonie a díky své poloze u římské cesty Egnatia (dodnes se tak nazývá hlavní tepna Thessaloniki) a bezpečnému přístavu se město rychle rozvíjelo. Z římských dob zde zůstalo několik památek – Galeriův oblouk, zbytky paláců a tržišť.

Věrozvěstové Konstantin a Metoděj

Město udržovalo přátelské a obchodní styky se sousedními městy a národy - zejména Slovany. Bratři Konstantin a Metoděj, narození v Thessaloniki, neváhali přijít na pozvání knížete Rostislava šířit vzdělanost až do Čech. Po celá další staletí město Thessaloniki vzkvétalo a bylo intelektuálním a kulturním centrem oblasti. Tento rozkvět skončil kolem roku 1430 tureckou okupací.

Město začalo ekonomicky znovu prosperovat až v souvislosti s příchodem židovských přistěhovalců ze Španělska a jižní Itálie. Na přelomu 20. století již město mělo pouliční osvětlení, tramvaje – koňské povozy, telefonní spojení, elektrické osvětlení, moderní přístav, rozvinutý průmysl a železniční spojení se střední Evropou přes města Skopje a Bělehrad. Budovaly se nové školy, nemocnice a kostely. Thessaloniki byla v té době kosmopolitním centrem, kde se mísily vlivy křesťanské s židovskými a muslimskými. Turecká okupace trvala až do roku 1912, následující rok pak byla řecká Makedonie a s ní i její centrum město Thessaloniki připojeny k Řecku. Počet řeckých obyvatel a jejich vliv pak postupně sílil, hlavně po výměně obyvatel mezi Řeckem a Tureckem, která proběhla v letech 1920-1926.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024