Metsovo - krása řeckého vnitrozemí

Aktualizováno: 07.05.2018
Řecko - městečko Metsovo

Horské městečko Metsovo

Krása Řecka nespočívá jen v rozlehlých plážích. Chcete - li poznat řecké tradice, vydejte se do vnitrozemí. Místem, které vás zaručeně okouzlí, je horské městečko Metsovo. Metsovo se nachází v nadmořské výšce 1200 metrů pod průsmykem Katara v pohoří Pindos. Starobylý ráz městu dodávají domky ze dřeva a kamene, zachovalé zvyklosti i tradice. Ačkoli je Metsovo snadno přístupné díky nové dálnici, zachovalo si svůj původní půvab. Pokud využijete pro cestu do Řecka trajekt z Itálie, můžete si na cestě z Igoumenitsy do oblasti Olympské riviéry udělat v Metsovu zastávku. V Metsovu najdete muzeum tradičního umění Tossitsa, uměleckou galerii, pozoruhodný klášter Agios Nikolaos i dětskou knihovnu. Ochutnat můžete některou z místních gurmánských specialit. Nejen jako suvenýry si vychutnáte lahodné ovčí sýry. Každoročně od prosince do března se Metsovo mění v centrum zimních radovánek. Poblíž Metsova leží tři lyžařské areály.

Historie městečka Metsovo

Některé prameny uvádějí, že již 2000 let př.n.l. byla část Epiru v oblasti Metsova osídlena. Ve 4. stol. př. n. l. zde žil Aithikes. Na původ samotného názvu „Metsovo“ existuje velké množství názorů. Jeden z nich např. říká, že pochází ze slovanských jazyků (mets+ovo – medvěd vesnice). Vzhledem ke své strategicky výhodné poloze bylo městečko Metsovo dlouhá léta pod tureckou okupací. V roce 1854 utrpělo Metsovo velké škody, způsobené vojskem Abdi Pasha, během povstání Metsovians. Úplného osvobození řeckou armádou se Metsovo dočkalo až v říjnu 1942. Díky pomoci místních rodáků a mecenášů došlo nejen k obnově částí města, ale také k ekonomickému a kulturnímu vzestupu Metsova. Například kostel sv. Jiří s ikonami z 18. století zrekonstruoval na vlastní náklady bývalý řecký poslanec Evropského parlamentu pan Janis Averof. Štědré dary stojí také za zřízením místního muzea v domě ze 17. století. Nemalý podíl na rozvoji města má Nadace Barona M.Tositsase, založená v roce 1948.

Zajímavosti - Metsovo

Za návštěvu jistě stojí místní muzeum Tossitsa v domě ze 17. století. V expozicích najdete předměty denní potřeby oblečení, dobový nábytek a obrazy i zajímavou numismatickou sbírku. Klášter Agios Nikolaos pochází ze 13. Století. Původně bych založen třemi lupiči, kteří hledali hledajícími spásu své duše. Klášter vás uchvátí nejen nádhernými freskami od Efsthatia. Jeho fresky zdobí i některé kláštery na Meteorech.

Tradiční výroba a suvenýry v Metsovu

Dnes se obyvatelé Metsova věnují kromě chovu dobytka především tradičním řemeslům - tkaní a obrábění dřeva. Vlněné koberce, gobelíny, ubrusy a dřevěné píšťaly nebo hračky jsou také nejčastějším suvenýrem, který si tu můžete zakoupit. Vyhlášené jsou lahodné místní sýry - nejen známá feta Samarinas, ale také místní Manouri, Graviera a uzený sýr Metsovone.

Lyžování v Řecku? Jedině Metsovo!

Poblíž malebného městečka Metsovo se nachází několik lyžařských areálů. V Metsovu najdete půjčovny kompletního lyžařského vybavení. Pro zdokonalení své techniky můžete využít služeb některé z pěti lyžařských škol. Odpočinek najdete v útulných horských hotýlcích, kterými je Metsovo poseto. Pro lyžování si můžete vybrat areály Karakoli nebo Politsies. Karakoli dosahuje výšky 1520 metrů a vede na ní zatím jeden vlek. Sklon sjezdovky je mírný a hodí se zejména pro začátečníky. Polisitses leží o sto metrů výš. K lyžování je zde k dispozici několik lyžařských vleků na sjezdových tratích různé obtížnosti, včetně možnosti lyžování pro děti. Na vršcích na vás čekají horské chaty. V horské dřevěné chatě na Karakoli si vychutnáte řeckou kávu, sýr z Metsova, polévky či grilované maso. Horská chata v Politsies je o něco větší a je kamenná.

Vybrané slavnosti městečka Metsovo

25. březen - Den oslavy povstání Řeků proti turecké nadvládě. V tento den prochází městem dětský průvod a v odpoledních hodinách se tancují lidové tance.
Květná neděle - Náboženský obřad v místním klášteře Agios Nikolaos.
Velikonoce - Oslava pravoslavných velikonoc, tradičně se jí polévka majirica, jehněčí na rožni, mazance a obarvená vejce, vše se zapíjí místním vínem.
Pitchia - Oslava učence Pitchia z Metsova, spojená s kulturními a uměleckými aktivitami, kterou obec Metsovo pořádá k uctění jeho památky.
20. července – Den proroka Eliáše - Obyvatelé Metsova slaví Den proroka Eliáše v horách pořádáním pikniků, spojených s tradiční hudbou a tancem.
30. října - Den osvobození Metsova

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024