Kam se vydat na Krétě - Tipy na výlety

Aktualizováno: 05.12.2023
Kréta Knossos

Kréta – největší řecký ostrov patří mezi nejoblíbenější místa návštěvníků Řecka. A určitě právem, protože skutečně nabízí vše, co si lze přát. Jedna dovolená na Krétě určitě nestačí na to, abyste viděli všechny zajímavosti, památky a přírodní krásy tohoto úžasného ostrova. Ale vždy je to příležitost zrelaxovat na nádherných plážích, vychutnat si místní kuchyni a užít pohodovou atmosféru.

CO VIDĚT NA KRÉTĚ

Krétské Saint Tropez

Kréta Agios Nikolaos

Pokud přemýšlíte, kam na výlet na Krétě, máme pro vás tipy. Dáváte-li přednost individuálnímu cestování před organizovanými výlety, můžete si jednoduše pronajmout auto a vydat se na místo, které vás zajímá. Pokud se vydáte na východ, určitě vás nezklame pobřežní městečko Agios Nikolaos v malebném zálivu Mirabello. Romantický přístav pod kulisou hor dotváří středomořskou atmosféru, díky níž se městečku přezdívá také krétské Saint Tropez.

Palmová pláž Vai

Na východě Kréty můžete také relaxovat na proslulé palmové pláži Vai. Unikátní údolí s 5 000 palem vzniklo bez lidského zásahu a spolu s písečnou půdou vytváří dojem opravdové oázy.

Nejjižnější město Evropy

Kréta Ierapetra

Zajímavým místem na jihovýchodě Kréty je Ierapetra – nejjižněji položené město Evropy, kde ani v zimě neklesá teplota pod 120 C. Z místního přístavu odplouvají přímé lodní linky do Afriky.

Přístavní města západní Kréty

Kréta

Ozdobou západního pobřeží Kréty je romantické město Chania s mnoha středověkými památkami, úzkými uličkami a přívětivou atmosférou tradičních kaváren a taveren. Návštěvníky často příjemně překvapí místní botanický park, který nabízí procházky nedotčenou místní přírodou. Třetím největším městem Kréty je Rethymno s impozantním benátským opevněním Fortezza a živou promenádou. Zabloudíte-li do staré části s půvabnými uličkami, určitě se zastavte v některé z typických taveren.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ VÝLETY NA KRÉTĚ

Kréta Samaria

Pro milovníky turistiky je během dovolené na Krétě velkou výzvou túra soutěskou Samaria, která je součástí Národního parku. Při průchodu unikátní soutěskou s místy až 3,5 metrů vysokými stěnami lze obdivovat nádhernou přírodu s vodopády a vzácnými rostlinami. Je však nutno počítat s tím, že pro tento výlet je nezbytná pevná obuv, vhodné oblečení, popř. i láhev vody, kiosky s občerstvením tu nenajdete.

Kréta Knossos

Kromě výletu za poznáním Knossu - nejznámější památky starověku na Krétě – patří mezi velmi žádané i lodní výlet na ostrůvek Spinalonga. V 6. století si tu Benátčané vybudovali jednu z nejdokonalejších pevností Středomoří, která úspěšně čelila arabským a tureckým pirátům. Na začátku 20. století pak na Spinalonze byli izolováni malomocní nejen z Kréty. V jeho ztichlých uličkách se zrcadlí historie ostrova i ukrytá tajemství a bolest lidí, kteří tu museli žít, daleko od svých blízkých.

Kréta Spinalonga

Z Kréty lze podniknout také celodenní výlet na sousední ostrov Santorini. Bílé domy vytesané do pestrobarevných pruhů zkamenělé lávy, modré střechy ladící s modrým mořem a oblohou, černý písek a úrodné vinice, vytváří neopakovatelnou mozaiku tohoto sopečného ostrova.

KRÉTA – OSTROV PLNÝ PAMÁTEK

Nejpůsobivějším archeologickým areálem na Krétě je Knossos se zbytky impozantního paláce s fascinujícími freskami. Většina dochovaných artefaktů mínojské éry nalezených v Knossu se nachází v Archeologickém muzeu přímo v centru metropole ostrova – Heraklionu. Je zde vystaven také tajemný disk z Festu, dalšího mínojského paláce na jihu Kréty. Znaky, zapsané do spirály na hliněném disku s průměrem kolem 15 cm, zůstávají pro historiky dosud tajemstvím.

Milovníky historie jistě potěší i další památky na Krétě z benátského období nebo starobylé kláštery jako Preveli na jižním pobřeží Kréty nebo pevnost Arkadi, která sehrála klíčovou úlohu během bojů o nezávislost Kréty.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI, KTERÉ STOJÍ ZA TO NA KRÉTĚ VIDĚT

Elafonissi s růžovým pískem

Budete-li pobývat na západě Kréty, byla by škoda nenavštívit malý ostrůvek Elafonissi, který s pevninou spojuje mělký útes. Díky korálům a drceným mušlím je tu písek zabarvený do růžova a spolu s tyrkysovou vodou tak vzniká úžasná scenérie. Pláž obklopená dunami a vysokými cedry je součástí chráněné přírodní rezervace, takže tu nenajdete žádné hotelové resorty. Slunečníky, lehátka a stánky s občerstvením samozřejmě nechybí, ale počítejte s tím že zejména v hlavní sezóně je plno. Pokud si chcete dopřát klidnější zážitek doporučujeme navštívit Elafonissi brzy ráno anebo mimo hlavní sezónu.

Náhorní plošina Lassithi

Náhorní plošina s větrnými mlýny o rozloze asi 25 km2 byla podle archeologů osídlena již od neolitických dob. Poblíž vesnice Psychro ve výšce 850 m se nachází jeskyně Dikteon Antron, v níž se podle pověsti narodil bůh Zeus.

CO DALŠÍHO VIDĚT NA KRÉTĚ?

Obří akvárium nedaleko Heraklionu, kde je na rozloze 3.500 m2 vybudován reliéf mořského dna pro více než 4 000 mořských živočichů. Uvidíte zde vzácné a ohrožené druhy i tropické ryby, které se dostaly do Středomoří Suezským průplavem.

Malebné vesničky v horách s tradiční architekturou nabízí atmosféru poklidných časů beze spěchu. Od místních si tu můžete koupit horský čaj, med, olej a další zaručeně bio suvenýry.

Kréta Matala

Přístav Matala na jihu Kréty, který lemují skály s jeskyněmi. Původně byly jeskyně využívány jako pohřebiště, později jako obětní místa a úkryty před nájezdy pirátů. Zajímavostí je, že v 60. letech našeho století poskytly útočiště skupinám hippies, včetně mladých Američanů, kteří nechtěli bojovat ve Vietnamu.

Hrnčířské dílny Thrapsano, kde vám přívětiví hrnčíři předvedou své umění. Krétská keramika je díky tisícileté tradici, místním materiálům a jedinečnosti tvarů dodnes vyhledávaným artiklem.

Plánujete dovolenou na Krétě? Prozkoumejte naši nabídku zájezdů a vyrazte na dovolenou s Greece Tours!