Posvátný ostrov Délos

Aktualizováno: 07.05.2018

Délos - posvátné centrum Kyklad

Pouze z ostrova Mykonos, je lodní spojení na posvátný ostrov starověkého Řecka - Délos, centrum souostroví Kyklady. Obrovský archeologický areál s významnými nálezy, kde mezi nejobdivovanější a nejznámější patří Lví terasa, nádherné mozaiky a Apollónova svatyně, rozhodně stojí za zhlédnutí. Ostrůvek o rozloze 3,6 km² dnes není osídlený, kromě archeologického areálu je tu jen muzeum s malou prodejnou upomínkových předmětů.

Délos a mýty

Podle starověkých mýtů je Délos rodištěm dvou bohů Apollóna a Artemidy. Na svět přišli za dramatických okolností. Když se Diova žárlivá choť Héra dozvěděla, že s jejím manželem čeká dítě kráska Létó, vyslovila kletbu, že nemá najít kousek pevné země, kde by porodila. Nebohá Létó dvanáct dní a dvanáct nocí hledala v Egejském moři pokojné místo, kde by porodila, až se dostala na Délos.Délos byl tehdy plovoucí ostrov, jakmile na něj však Léto vstoupila, vynořily se z moře dvě skály, které ho zpevnily.

Historie ostrova Délos

Ostrov Délos byl ve starověku významným náboženským centrem , zasvěceným bohu bohu Apollónovi. V 7. a 6. stol. př. n. l. byl pod kontrolou mocného ostrova Naxos, od 6. do 5. stol. př. n. l. se ocitl pod vlivem Athén. V období perských válek se Délos stal centrem protiperské koalice, které požehnal sám bůh Apollón. Po překonání nebezpečí ze strany Asie se na ostrově Délos soustřeďovaly ve známé pokladnici poplatky od členů délského námořního spolku pro případné použití v době války.
Důležitý obchodní přístav na ostrově Délos se stal v druhé polovině 3. stol. př. n. l. největším trhem s obilím, které se dováželo z Hersonissu a z Numídie. Ostrov si tak roku 314 př. n. l. vydobyl na Athénách nezávislost a udržel ji až do příchodu Římanů v roce 166 př. n. l. Když Římané zničili Kartágo a dobyli Malou Asii, stal se nejvýznamnějším centrem trhu s otroky. V polovině 1. stol. př. n. l. se ostrov Délos v důsledku pirátských nájezdů vylidnil.

Grecotel Mykonos Blu 5*

Mykonos
Psarou
Přímo na pláži Psarou Více

De.light Mykonos 5*

Mykonos
Agios Ioannis
Komfortní pobyt a skvělý servis Více

Boheme 5*

Mykonos
Město Mykonos
V kykladském stylu poblíž centra Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024