Santorini - výlet Kalderou

Aktualizováno: 07.05.2018
Santorini

Celodenní plavba okolo Santorini

Celodenní plavba nabízí pestrý program s několika zajímavými zastávkami. Kaldera je unikátní záliv velkého kráteru ostrova Santorini, místy hluboký až 400 metrů. Na jeho skalních stěnách jsou patrné různé vrstvy lávy – načervenalého tuffu i světlé pemzy, které reprezentují postupné vulkanické erupce této oblasti.

Nea Kameni

První zastávkou lodního výletu je vulkanický ostrůvek Nea Kameni se stále aktivními kráterem. Ostrůvek, jedinečný svou nevšední krásou, se vytvářel postupně během šesti vulkanických erupcí za 430 let. Je proto považován za mimořádný objekt pro studium geologických a vulkanických procesů. V průběhu minulého století kráter „oživl“ celkem pětkrát, poslední výbuch byl zaznamenán v roce 1950. Z kráteru, pojmenovaného po řeckém králi Jiřím, dosud na několika místech unikají výpary plynů a horké sirné páry, které vycházejí hluboko z podzemí. Pokud se chcete dostat až k ústí vulkánu na jihovýchodním břehu ostrůvku, máte jedinečnou možnost. Celý výšlap z přístavu trvá tam i zpět asi hodinu, nutná je vhodná obuv a láhev s vodou. Nechoďte raději mimo vyznačené cesty, aby nedošlo ke zranění. Podle plánu kotví loď u vstupu na ostrůvek Nea Kameni 90 minut a pokud se nevydáte k vulkánu, můžete si zaplavat v průzračné vodě na pobřeží. Poté se odplouvá na druhou stranu ostrova naproti ostrůvku Palia Kameni, kde se kotví asi půl hodiny. V zálivu, kde vyvěrají hnědožlutě zabarvené sirné prameny, si můžete dopřát příjemnou termální koupel.

Thirasia

Plavba pak pokračuje k malému kamenitému ostrovu Thirasia. Asi 500 obyvatel tohoto ostrůvku, v překladu malé Firy, žije stále tradičním způsobem. V létě se muži zabývají rybolovem, v zimě se nechávají najímat jako námořníci. Elektřina byla zavedena teprve před několika lety, nejsou tu žádné hotely ani turistické atrakce. K přepravě jsou stále využíváni především oslíci, jejichž služeb můžete využít i pro výstup z přístavu do centra ostrova městečka Manolas. Pokud chcete ušetřit 5 €, vydejte se do Manolasu po svých – 150 schodů zdoláte asi za 20 minut a výhled určitě stojí za to. Zůstanete-li na pláži, užijete si slunce a moře a budete mít možnost ochutnat místní speciality v z nabídky pobřežních taveren.

Armeni a městečko Oia

Poslední zastávkou výletu plavba kalderou je malý půvabný přístav Armeni pod nejsevernějším městečkem Santorini, nazvaným Oia. Městečko, kam se dostanete po 270 schodech, bylo před 2.světovou válkou důležitým obchodním centrem. Při ničivém zemětřesení o síle 7,6 Richterovy stupnice, které Santorini postihlo v roce 1956, však bylo téměř zničeno. Na troskách pak vzniklá nová malebná Oia. Při její výstavbě byl dodržen tradiční kykladský styl a současně využity protiseizmické stavební technologie. V Oii si můžete se sklenkou vína z místních vinařství vychutnat jedinečně působivý pohled na slunce, zapadající za kalderu mezi ostrůvky Sikinos a Folegandros.

Antinea Suites 4*

Santorini
Kamari
Okouzlující výhledy Více

San Antonio 5*

Santorini
Imerovigli
Romantická atmosféra Více

Santo Miramare 4*

Santorini
Perivolos
V palmové zahradě přímo u pláže Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024