Lindos - nejhezčí městečko na Rhodosu

Aktualizováno: 16.05.2023
Lindos - nejhezčí městečko na Rhodosu

Lindos - neopakovatelná krása zálivu sv. Pavla

Městečko Lindos, jedno z nejznámějších míst na ostrově Rhodos, se nachází na klidném východním pobřeží, asi 50 km od hlavního města. Kromě skvělé polohy u zálivu s křišťálově čistou vodou Egejského moře a písečnou pláží ve tvaru podkovy nabízí atmosféru pravého Řecka. Už při příjezdu do městečka vás nadchne pohled na majestátní dórské sloupy a středověké hradby johanitů, které měly městečko se strategickou polohou chránit před piráty. A přivítá vás malebné městečko s přívětivými ostrovany a bílými domky, po kterých se pnou pestré buganvílie. Taverny s typickými kostkovanými ubrusy lákají na místní speciality a posezení ve stínu...Zkrátka typická dovolenková pohoda na Rhodosu.

Lindos a antická Akropole

Dominantu půvabného městečka Lindos tvoří zbytky antické Akropolis na strmé skále. Lze na ni vystoupat pěšky úzkými uličkami mezi kavárničkami a obchůdky s nejrůznějšími suvenýry a šperky. Alternativou pro turisty, kteří považují výstup za náročný, je místní rarita – tradiční způsob dopravy na oslech. Akropole v Lindosu je bez nadsázky jednou z nejpůsobivějších archeologických památek na ostrově Rhodos. Místní chrám Athény Lindské s kultovní sochou bohyně nechal vystavět tyran Kleobulos, za jehož vlády v 6. stol. př. n. l. zažilo město Lindos velký rozmach. Dnes již můžeme obdivovat jen zbytky impozantní Akropole, divadla a monumentální brány - Propylea, která sloužila jako vstup do svatyně a představovat si nádherné původní stavby. Vzhledem k tomu, že zde začátkem dvacátého století pracovali archeologové z Dánska, je aktuálně mnoho zajímavých artefaktů z Lindosu uméstěno v kodaňském muzeu. Akropole nabízí také nezapomenutelný výhled na širokou na zátoku s tyrkysovou mořskou hladinou, pojmenovanou po svatém Pavlovi.

Užijte si dovolenou na Rhodosu

Městečko Lindos je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Řecku a je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí zažít autentickou řeckou atmosféru a zároveň se na dovolené seznámit s historií a kulturou ostrova Rhodos.