Athénská Akropole a její muzeum

Aktualizováno: 14.09.2021

Moderní muzeum je chloubou Athén

Budete-li pobývat v Athénách anebo v oblasti Attiky, nenechte si ujít návštěvu Nového Muzea Akropole, které patří mezi nejvelkolepější muzea v Evropě. Elegantní stavba se vznáší na železobetonových pilotech přímo nad prastarými zbytky města, odhalenými při kopání základů muzea. Nové muzeum pro poklady z Akropole se plánovala přes 40 let. Jak je v Řecku obvyklé, vedly se nekonečné diskuse o jeho místě i podobě. Supermoderní budova za 130 milionů eur byla nakonec dostavěna podle plánů a s nebývalou pompou otevřena v létě 2009.

Na mohutných deskách lemujících celý obvod muzea zápasí mytologické postavy, diskutují bohové a defilují starověcí jezdci. A to buď v jemném odstínu zašlého mramoru, otesaného před dvěma a půl tisíci lety, anebo v bělostné barvě sádry, symbolizující, že jde jen o náhradní odlitek. Originály původních desek z horních pater Parthenonu, za něž jsou umístěny sádrové odlitky, se nacházejí v Britském muzeu. Odvezl je tam lord Elgin, britský velvyslanec v Turecku, v roce 1816.

Řecko se nemůže smířit s tím, že téměř polovina originálních vlysů i originály plastik nedozírné hodnoty se nachází v cizině. Řekové usilují o jejich navrácení od roku 1976, kdy známá řecká herečka, později ministryně kultury Řecka, Melina Merkouri oficiálně požádala Anglii o jejich navrácení. Britské muzeum tehdy argumentovalo tím, že malé muzeum Akropole nemá dostatek místa pro vystavení všech cenných památek.

Nyní již bylo vybudováno důstojné místo a Řecko, podporované historiky a mezinárodními institucemi z celého světa, očekává, že se všechny vlysy a plastiky, patřící k Parthenonu na athénské Akropoli, vrátí do místa svého zrodu.

Ředitel muzea Dimitrios Pandermalis říká: „Na Akropoli kdysi vznikly ty nejfantastičtější věci na světě. Muzeum se stane novou Akropolí, novým centrem světových pokladů. A proto jednou přijde den, kdy se i britský lup vrátí na toto posvátné místo.“

Více o novém Muzeu Akropole

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024