Meteora mezi nebem a zemí

Aktualizováno: 30.04.2024
Řecko - kláštery Meteora

Unikátní pozice na skalách

Byzantské kláštery Meteora se nachází ve středním Řecku v severozápadní části Thesálie. Nejen díky dokonalému sladění byzantské architektury s přírodní scenérií byly kláštery Meteora zařazeny do kulturního dědictví UNESCO.

Megalon Meteoro

Mniši a poustevníci se začali na Meteorách usazovat již od 11. století, ale vlastní kláštery tu začaly vznikat až o tři století později. Jako první byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 na skále ve výšce 534 m n. m. Klášteru se začalo říkat Megalon (Velký) Meteoro (Vznášející se). Postupně se začalo používat množné číslo „meteora“ pro všechny zdejší stavby. V 15. až 16.století tu postupně bylo vybudováno celkem 24 klášterů.

Budování klášterů

Veškeré stavební materiály i zařízení mniši vynášeli na zádech. Jediným strojem, který jim práci „usnadňoval“ byla kladka. Kláštery byly vyzdobeny nádhernými ikonami nejlepších dobových autorů jako byl například Theofanos Krétský. Zařízeny byly vzácným vyřezávaným nábytkem a soustředily se v nich drahocenné umělecké předměty. Mniši se po staletí dopravovali pomocí košů a rumpálů. Teprve moderní doba a turistický ruch podnítily výstavbu schodišť a kamenných žebříků. Jednotlivé kláštery mezi sebou soupeřily a i to vedlo od 18. století k jejich postupnému úpadku. Mnozí svatí muži kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos, nacházející se na posledním výběžku poloostrova Chalkidiki. Dnes je tak obydleno pouze 5 klášterů.

Pokyny pro návštěvníky

Prohlídka klášterů je nezapomenutelným zážitkem. Při jejich návštěvě je však třeba striktně dodržovat některá pravidla. Muži musí mít dlouhé kalhoty a košile nebo trička s rukávy, pro ženy jsou nepřípustné hluboké výstřihy, kalhoty a odhalená ramena. Pokud mají na sobě šortky nebo šaty nad kolena, mohou si za poplatek půjčit dlouhé sukně. Připravte se na to, že v nejvyšší sezóně jsou turisté jsou všudypřítomní a obrňte se trpělivostí. Těšit vás může fakt, že většina výtěžku ze vstupného jde na opravu zdejších památek, aby je mohly obdivovat i další generace zájemců z celého světa. Otvírací doba klášterů Meteora.

Výlet na Meteora z Olympské riviéry

Budete-li trávit svou dovolenou v oblasti Olympské riviéry, neváhejte a rozhodně kláštery Meteora navštivte. Prohlídka vás přenese do historického období Byzance a vlastní cesta nabídne nádhernou scenérii zajímavé přírodní oblasti Řecka. První zastávkou na cestě z letoviska je soutěska Tembi s kostelíkem svaté Paraskevi, vytesaným ve skále. Cestou na jihozápad se projíždí městy Larisa a Trikala. Další zastávka je v manufaktuře na výrobu ikon u městečka Kalambaka, kde se seznámíte s různými technikami výroby tradičních svatých obrázků. Po další hodině jízdy se už před vámi objeví monumentální skalní město Meteora. Některé byzantské kláštery jsou dosud obydlené řeholníky, kteří mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář. Součástí prohlídky s odborným výkladem jsou mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu.

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné pokoje s balkóny Více

Golden Sun 3*

Olympská riviéra
Messangala
Ideální pro klidnou dovolenou Více

Sun Beach Platamon 3*

Olympská riviéra
Platamonas
Oblíbený hotel přímo u pláže Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024