Plavba na ostrov Nissyros

Aktualizováno: 07.05.2018

Celodenní lodní výlet na Nissyros

Výlet na ostrov se stále činnou sopkou, se pořádá především z Kosu. Vyplouvá se z přístavu Kardamena, odkud po hodině doplujete do Mandraki, hlavního města ostrova. V přístavu vás vyzvednou malé autobusy, velké autobusy by se totiž na úzké klikaté cesty, které vedou do srdce ostrova až přímo k vulkánu, nevešly. Pokud vám nevadí trochu vůně pekel – tedy spíše síry, můžete sestoupit přímo do na dno kráteru.Součástí výletu je také prohlídka městečka Mandraki a kaple kláštera Panagia Spiliani, která byla vybudována v jeskyni na skále. V některé z místních taveren, lemujících malebné skalnaté pobřeží ostrova si pak můžete vychutnat tradiční oběd, připravovaný zpravidla výhradně z místních produktů.

Ostrov Nissyros

Půvabný a v mnoha směrech výjimečný řecký ostrov Nissyros zaujme hned na první pohled. Nádherný kousek země si ponechal tradiční atmosféru, vznášející se v úzkých uličkách nad bílými domky s modrými okenicemi, romantickými kostelíky a originálními mozaikami z mořských oblázků. Nissyros se nachází v jihovýchodní oblasti Egejského moře v souostroví Dodekanessa. Má téměř kruhový tvar a jeho rozloha je 41,2 km2. Na ostrově dnes žije asi tisíc obyvatel, z toho více než polovina v přístavním městečku Mandraki. Název Nissyros přeložený do češtiny znamená „červený ostrov“ a je odvozený od barvy, kterou má díky svému původu většina skal a kamenů.
Nissyros je nazýván nejzelenějším sopečným ostrovem. V oblasti Egejského moře je také jediným vulkánem s bujnou vegetací. Najdete tu na 450 druhů rostlin od koření jako myrta, máta, oregano a tymián přes pistáciové keře až po stromy, především olivovníky, fíkovníky a mandloně. Z živočichů nejčastěji narazíte na velkou černou ještěrku kurkutavlos a na modré vrány kyani, o kterých se zmiňoval už Aristoteles. Nissyros nabízí několik turistických tras, z nichž většina končí u kráteru. Táhnou se kolem teras z kamenů, které tu po staletí vystavěli místní obyvatelé. S jejich pomocí vznikala políčka, nezbytná pro obživu. Ostrov Nissyros nemá vlastní zásoby sladké vody, proto se tu také nemůže plně rozvíjet cestovní ruch. Dříve byli ostrované závislí na dešťové vodě, sbírané do cisteren, dnes již využívají moderní techniku k odsolování vody z moře.

Z historie ostrova Nissyros

Vzhledem k vulkanickému původu Nissyrosu na jeho povrchu nenajdete kámen, který by za svou existenci nevděčil sopečné činnosti. Velké množství kamenných útvarů, stejně jako výborné klima, které udržuje na lávovém povrchu celoročně svěží zelené pláně, dělají z ostrova přírodní klenot. Ve středu ostrova stoupá do výšky 700 metrů samotný vulkán s nejznámějším kráterem Stefanos. Podle mytologie byl Nissyros v minulosti součástí ostrova Kos. Bůh moří Poseidon rozzlobeně pronásledoval Giganta Polybuta Egejským mořem. Aby ho konečně zastavil, usekl svým trojzubcem kus ostrova Kos a mrštil jím po prchajícím obrovi. Zásáhl ho a Polybutos zůstal přikrytý pod skálou uprostřed moře, čímž vznikl nový ostrov. Od nepaměti se tak drobná zemětřesení a zvuky způsobené nahromaděnou energií a horkými párami spícího vulkánu, přisuzují Polybutovi, který se marně snaží dostat ze svého vězení.

Vulkán

Centru ostrova dominuje vulkán, jehož stěny dosahují výšky 250 – 600 metrů, avšak jeho dno leží pouhých 100 metrů nad hladinou moře. Největší atrakcí je kráter Stefanos, který je jedním z největších a nejzachovalejších horkovodních kráterů na světě. Jde vlastně o kalderu, tedy ohromné elipsovité propadliště, které vzniklo v dávné historii při mohutném výbuchu původního kráteru. V nejširší části má 330 m a klesá do hloubky 27 metrů. Její stěny jsou pokryty vrstvami síry žluté a zelené barvy. Vzduch v celém okolí je naplněný sirnými výpary a celé místo má zvláštní atmosféru, nabitou energií. Lze se vydat až na dno kráteru, projít se po jeho stále horkém dně a sledovat páry, vycházející z velkých kruhových fumarel, vedoucích na povrch z nitra Země.