Ikaria - ostrov dlouhověkosti

 Ostrov Ikaria

Chcete se dožít vysokého věku?

Vydejte se na řecký ostrov Ikaria! Ikaria je totiž jedním z několika míst na světě, kde se lidé dožívají vyššího věku. Příjemná dovolenka vám pomůže zajistit léta navíc. Čím to je?

Příjemné radovánky zajistí dlouhověkost

Na ostrově Ikaria, který leží ve východní části Egejského moře a rozkládá se zhruba na 255 km2, žije totiž asi desetkrát více devadesátiletých lidí než jinde v Evropě. Recept zdejších obyvatel na dlouhověkost je zřejmě koktejlem příjemných radovánek. Čistý vzduch, azurově modré moře, krásné pláže, ale také hornatý terén (ze západu na východ se táhnou pohoří Melissa 1011 m a Atheras 1040 m), které se starají o dobrou fyzičku zdejších obyvatel. Pěší turistika je zde nesmírně oblíbenou zábavou a vy si to zkuste také. Samozřejmě nechybí kvalitní strava ze zeleniny vypěstované na ostrově, spousta ryb a poměrně málo masa, chutné místní víno i kozí mléko, čaje z bylin, olivovníky plodící ty nejchutnější olivy.

Pohodový život jako recept

Ostrov Ikaria se dokonce stal centrem zájmu vědců bádajících po příčině zdejší dlouhověkosti. Zdejší obyvatelé jedí hodně ryb a zeleniny i proti jinak lehké a zdravé středomořské dietě. Většinou nekouří, dodržují odpolední siestu a tempo jejich života je pomalejší a pohodové. Nestresují se, tráví hodně času s přáteli a rodinou. I dobré vztahy se pozitivně podepisují na tom, kolika let se dožívají. Starší lidé nejsou osamělí, naopak mají záchytný bod v rodině a přátelích, proto se tu tolik nevyskytuje demence a deprese.

Ostrov, kde spadl Ikaros

Zkuste si vychutnat dovolenku na Ikarii jako čas, kdy naberete síly, užijete si života, slunce, koupání, chutné středomořské stravy včetně ryb, zeleniny, oliv a vína. Nechte čas volně plynout. Vychutnávejte si každou chvilku na ostrově, který patřil až do Balkánských válek v letech 1912-1913 Turkům. Ovšem v létě 1912 zdejší obyvatelé Turky vyhnali a 17. července 1912 vyhlásili svobodný stát. Jejich nezávislost ale trvala jen krátce, na konci roku 1912 ostrov obsadila řecká vojska a stal se součástí Řecka. Své jméno dostal kdysi od mytologického Ikarose, neposlušného Daidalova syna. Ikaros podle řeckých bájí spadl nedaleko do moře, protože se s voskem přilepenými křídly vznesl až ke slunci.

Za 3 hodiny a 20 minut jste na místě

Velkým plusem je, že ostrov Ikaria dosud zůstával tak trochu stranou zájmu turistů. Nejezdilo jich sem nikdy moc, takže je stále trošku nedotčený. Možná i proto tu žijí lidé příjemné a pohodově a načerpat síly zde můžete i vy. Věřme, že Ikarii turistický ruch tak zcela nesemele a zachová si i do budoucna svoji příjemnou atmosféru. Nesmíme ale zapomenout ani na praktické informace, pokud se sem chcete vypravit. Tedy, doba letu z Praha do Atén je 2 hodiny a 30 minut a z Atén na Ikarii je asi 50 minut. Za 3 hodiny a 20 minut čistého času jste na místě. Další možností je let na Samos, odkud na Ikarii doplujete lodí.