Ikaria - ostrov dlouhověkosti

Aktualizováno: 28.02.2021
 Ostrov Ikaria

Chcete se dožít vysokého věku?

Přečtěte si, jak přistupují k životu obyvatelé řeckého ostrova Ikaria. Je to jedno z několika míst na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Čím to je? Podle všeho nejspíše tím, že na Ikarii prostě běží čas pomaleji. Pokud se zpozdíte nebo prostě přijdete následující den, nic se neděje...

Co se ještě skrývá za dlouhověkostí

Na ostrově Ikaria ve východní části Egejského moře žije asi desetkrát více aktivních devadesátiletých lidí než jinde ve světě. Recept zdejších obyvatel na dlouhověkost je zřejmě koktejlem příjemných radovánek. Čistý vzduch, azurově modré moře, ale také hornatý terén, který podporuje fyzickou zdatnost. A samozřejmě kvalitní strava - čerstvá místní zelenina, olivový olej, spousta ryb i skvělé zdejší víno. Maso zde konzumují poměrně málo, zato kozí mléko, jogurty a sýry jsou na jídelníčku často.

Pohodový život jako recept

Ostrov Ikaria se dokonce stal centrem zájmu vědců, bádajících po příčině vitality zdejších devadesátníků, zvláště mužů. Zjistilo se, že za tím nejsou žádné tajemné byliny ani zázračné čaje. Kromě čerstvých potravin je to především umění užívat si života. Obyvatelé Ikarie většinou nekouří, dodržují odpolední siestu a jejich tempo je prostě pomalejší. Nestresují se, tráví hodně času s rodinou, přáteli a sousedy. A možná právě dobré vztahy se pozitivně podepisují na tom, kolika let se ve zdraví dožívají. Starší lidé tu nebývají osamělí, mají záchytný bod v rodině a přátelích, proto se tu jen výjimečně vyskytuje demence nebo deprese.

Ostrov, kde spadl Ikaros

Zkuste si vychutnat dovolenou na Ikarii jako čas, kdy naberete síly, užijete si života, slunce, koupání, chutné středomořské stravy včetně ryb, zeleniny, oliv a vína. Nechte čas volně plynout. Vychutnávejte si každou chvilku na ostrově, pojmenovaném po mytologickém Ikarovi, neposlušném synovi architekta Daidala. Právě u břehů Ikarie se podle řeckých bájí zřítil do moře, protože se s voskem přilepenými křídly vznesl až vysoko ke slunci.

Za 3 hodiny a 20 minut jste na místě

Díky tomu, že ostrov Ikaria dosud zůstával tak trochu stranou zájmu cestovního ruchu, nestal se naštěstí místem masové turistiky. Nikdy sem nejezdilo moc návštěvníků, takže může nabídnout řadu nedotčených lokalit. A možná i proto tu žijí lidé příjemně a pohodově. Věřme, že Ikarii turistický ruch tak zcela nesemele a zachová si i do budoucna svoji příjemnou atmosféru.
Nesmíme ale zapomenout ani na praktické informace, pokud se sem chcete vypravit. Tedy, doba letu z Praha do Atén je 2 hodiny a 30 minut a z Atén na Ikarii je asi 50 minut. Za 3 hodiny a 20 minut čistého času jste na místě. Další možností je let na Samos, odkud na Ikarii doplujete lodí.