Skiathos - ostrov úžasných pláží

Aktualizováno: 16.01.2023
Skiathos - Lalaria Beach

Ostrov úžasných pláží

Největší předností malého Skiathosu jsou kromě panenské přírody a úžasných pláží také nepřeberné možnosti zábavy. Před padesáti lety byl ostrov jedním z prvních cílů zahraničních turistů a stal se exkluzivním místem pro dovolenou mezinárodní smetánky. Díky tomu je tu letiště a poměrně dobrá infrastruktura s upravenými cestami. Athéňané i zahraniční návštěvníci často spojují relaxaci na plážích s rušným nočním životem. Do hlavního města ostrova, nazývaného Skiathos nebo Chora, se večer sjíždí turisté z celého ostrova do místních diskotékových klubů a barů, kde se tančí na hudbu všech žánrů až do ranních hodin.

Ostrov, který projdete pěšky

Skiathos, jen 4 kilometry vzdálený od řecké pevniny, je spolu s Alonissosem, Skopelosem a Skyrosem součástí souostroví Severní Sporady. Na délku měří asi 12 km, široký je zhruba 6 km. Vlastně by vám netrvalo dlouho ho celý přejít pěšky, protože silnice spojující letiště na severovýchodě ostrova s jižním pobřežím měří pouze 17 kilometrů. Proto tu panuje tak trochu komorní atmosféra. Vnitrozemí má hustou vegetaci převážně borovicových lesů a olivovníků. Romantická letoviska leží jihozápadním, jihovýchodním a jižním pobřeží ostrova, zatímco na severu narazíte hlavně na nádherně zelené lesy, kláštery a kostely.

Na výběr máte přes 60 pláží

Podle místních průvodců je na Skiathosu více než šest desítek pláží. Někdy to jsou jen malé klidné zálivy, kde si můžete užívat soukromí, jinde pláže plné taveren a barů. Jsou většinou tvořeny světlým pískem a v kontrastu s okolní zelení nabízí velmi působivé scenérie. Obvykle pozvolný vstup do vody je ideální i pro děti a seniory. Drobnou vadou na kráse je pouze skutečnost, že půvaby zdejších pláží jsou vyhlášené, a tak tu v hlavní sezóně, zejména o víkendech, může být plno. Mezi známé pláže se řadí Agia Eleni a Achladies, kam se dostanete lodí. Agia Paraskevi nadchne nabídkou vodních sportů, obzvláště čistá voda oblévá pláž Kalamaki, dále je tu krásná malá Maratha, Platanias s kostelíkem a výborným servisem, Vassilias, kde je prý nejhezčí okolí. Vromolimnos na jihu ostrova opět se skvělou nabídkou vodních sportů a konečně i něco pro nudisty: malá oblázková pláž Xanemos na severovýchodě Skopelosu. Známou atrakcí je pláž Lalaria s bělostnými oblázky na severu ostrova. Je doslova zařezaná do skalnatého pobřeží a přístupná jen z moře na výletním člunu. Zvětralé skály s velkými otvory, kterými lze proplouvat a skalní jeskyně, jsou fantastickým dílem přírody.

Doprava vodními taxíky a nejkrásnější pláž Řecka

Chcete-li poznat více pláží, než jen tu svou hotelovou, není problém. K dopravě na odlehlejší a méně navštěvované pláže můžete využít dopravu vodními taxíky, které odplouvají ze starého přístavu v hlavním městě. Z hlavního města také jezdí od rána každou půlhodinu autobusy, jejichž trasa lemuje celý jih ostrova a končí na nejznámější pláži ostrova – Koukounaries. Téměř 1200 metrů dlouhá pláž v zálivu ohraničeném piniovými háji má jemný světlý písek. Kontrast tyrkysového moře se zlatavými odlesky písku a okolní zelení na obzoru je prostě jedinečný. Díky tomu bývá pláž Koukounaries často zařazována mezi nejkrásnější v rámci Řecka i celého Středomoří.

Lodní výlety

Pobyt na Skiathosu můžete využít k poznání okolních ostrovů – především Skopelosu nebo Alonissosu, kde dosud žijí chránění tuleni. Vydat se můžete i na menší ostrůvky u jihovýchodního pobřeží Argos, Tsugrias, Aspronissi nebo Marangos.