Svatební zvyklosti v Řecku

Aktualizováno: 07.05.2018
Ostrov Kréta - pohoda

Pravá řecká svatba

Svatba je v Řecku velkou událostí. Dotýká se nejen samotných novomanželů, ale celé širší rodiny včetně bratranců, všech tet a pratet, strýců i prastrýců, kteří se v České republice považují za vzdálené příbuzné. Mladé dívky jsou odmala vychovány k tomu, aby byly dobrými manželkami a matkami. Zvláště na vesnici dodnes dbají na svou dobrou pověst.

Výbava nevěsty

Rodiče pro své dcery chystají bohatou výbavu, výjimkou není ani zakoupení bytu nebo domu pro novomanžele. Svatba je připravována dlouho dopředu, prakticky hned po zásnubách. A není divu. Účastní se jí i několik set hostů. Svatba jen pro sto lidí je považována za skromnou. Několik dní před svatbou se zvláště na vesnicích dodržuje podle tradice zvyk vystavování výbavy. V domě nevěsty bývá vyčleněna jedna místnost, kde jsou shromážděny všechny přehozy, deky, vyšívané ubrusy, ručníky, ložní prádlo a řada dalších věcí, které si novomanželka přinese do své domácnosti. Výstavu navštíví všechny její kamarádky, ale i matky dívek na vdávání, aby posoudily její úroveň a množství. Nepřichází však s prázdnou - každá z nich donese hrnek cukru a hrnek rýže, které sypou do velkých pytlů. Cukr má zajistit, že novomanželé budou mít sladký život, rýže je symbolem plodnosti.

Svatební obřad

Samotný svatební obřad se odehrává v pravoslavném kostele, s ohledem na klimatické podmínky zpravidla v podvečer. Ještě v kostele jsou novomanželé obdarováni – ženichovi špendlí svatebčané na klopu peníze, nevěsta dostává od nejbližších příbuzných ženicha zlaté šperky.

Po svatbě

Po svatbě řecké nevěsty zejména na venkově často opouštějí své zaměstnání a věnují se skutečně jen své rodině. Muž zpravidla musí rodinu zabezpečit finančně a žena může bez stresu vychovávat děti a čekat na manžela odpočatá s teplou večeří. Možná i díky tomu je v Řecku poměrně málo rozvodů. Velkou roli hraje v životě Řeků pravoslavné náboženství, které považuje manželství za posvátný svazek a vede k úctě k rodičům. Péči o své staré rodiče považují Řekové za samozřejmost, nikoli za oběť. Proto také v domovech důchodců dožívají v převážně jen bezdětní lidé.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024