Karpathos - tip na pohodovou dovolenou

Aktualizováno: 23.03.2023
 Ostrov Mykonos

Řecký ostrov Karpathos: Záruka klidné dovolené u nejkrásnějších pláží ve Středomoří

Pokud netoužíte po rušných letoviscích a obrovských hotelových komplexech nabízíme tip na opravdu pohodovou dovolenou. Vydejte se na ostrov Karpathos. Že jste o něm dosud ještě neslyšeli? Tak si ho pojďme představit trochu blíže.

Dvě naprosto odlišné části jednoho ostrova

Úzký ostrov Karpathos leží jižně od řeckého ostrova Rhodos leží a patří do souostroví Dodekanesos. Rozkládá se na ploše 332 km2, jeho délka činí 48 km. Vápencové pohoří s nejvyšším vrcholem Kali Limni, který se tyčí do výše 1215 metrů, dělí tento ostrov na jih a sever. Tyto dvě části se sobě pramálo podobají: Zatímco sever tvoří drsně ale zároveň romanticky vyhlížející skalní útesy, jih je zaslíben úrodným nížinám se spoustou zeleně.

Krásné pláže, kde budete mít vytoužené soukromí

Málokterý z návštěvníků ovšem odolá krásným břehům ostrova Karpathos. Ačkoli jde o místy značně příkré pobřeží, najdete tu skutečně malebné zátoky jako stvořené k příjemnému odpočinku. Mezi plážemi naprosto zaručeně vedou tyto tři skvosty: Agios Nikolaos, Agios Theodoros a především Apella, která dokonce boduje v anketách o nejkrásnější pláž Středomoří. Najdete zde hrubší písek či oblázky. Určitě vás velmi potěší, že pláže ani v hlavní sezóně nejsou přeplněné. Soukromí tu tedy budete mít zaručeno, nemusíte se bát.

Vlny pro surfaře i kopce pro vášnivé turisty

Koho jenom plavání v moři neuspokojí a rád by zkusil nějakou adrenalinovou zábavu, potom na jihu ostrova může pořádně prohnat surfovací prkno. Jižní pobřeží ostrova Karpathos s vysokými vlnami totiž nabízí pro windsurfing skutečně skvělé podmínky. A když vás už odpočinek na pláži nebo mořské vlny přestanou bavit a začnou vás svrbět nohy na nějakou menší procházku, můžete podniknout pěší túru po nedalekých kopcích zarostlých krásnými zelenými borovicemi.

Olympos: Vesnice, kde se zastavil čas

Určitě byste ale rádi poznali trochu blíže zdejší zvyky a historii, když už jste se na Karpathos vydali. Máte jedinečnou příležitost ve vesnici Olympos, která je tak trochu považována za živoucí muzeum. Leží na severu ostrova vysoko v horách. Čas tu plyne trochu jinak, dodržují se tu staré tradice a zvyky. Ačkoli přírodní podmínky jsou zde docela drsné, obyvatelé se jich nebojí a jsou naprosto soběstační. Živí je zemědělství i řemesla prováděná podle prastarých technik a postupů. Zdejší ženy dosud velmi rády oblékají klasické vyšívané kroje, a tak se jejich krásou můžete pokochat i vy. Turisté, vás samozřejmě nevyjímaje, si tu mohou nakoupit zajímavé tradiční suvenýry v obchůdcích a občerstvit se v taverně, která se nachází ve starobylém mlýně.