Paros - neznámý klenot

Aktualizováno: 20.01.2021
 Ostrov Paros

Možná jste dosud ve stínu známějších ostrovů ještě Paros nezaznamenali. Ale jeho popularita stále roste a kosmopolitním charakterem se již vyrovná Mykonosu. A ještě tu nejsou davy turistů.

Pobřeží lemují písečné i skalnaté pláže

Na co se na tomto ostrově o rozloze 186 km2 vlastně můžete těšit? Na Parosu vás určitě nadchnou písečné a skalnaté pláže, které se vinou v krásně členitém pobřeží. Jde o třetí největší ostrov náležející do souostroví Kyklady. Oku lahodí vesničky s domky, jejich svítivou bělost oživují sytě modré okenice. Dominantu vesnic tvoří kostelíky. Přátelští ostrované svoji obživu nacházejí v zemědělství, rybolovu a pěstování vinné révy.

Aktivní dovolená i romantika

Jako noví návštěvníci se vylodíte v přístavu v hlavním městě Parikie. Surfujete po vlnách? Potom jste tu správně. Neodolatelným magnetem se Paros stává především pro surfaře, kteří zde mohou prohánět svá prkna. Když vás to přestane bavit, nebo budete chtít nějakou změnu, potom můžete vyrazit na výlet na ostrovy Naxos, Antiparos, Ios, Syros či Santorini. Můžete se vydat i na Antiparos. I když jde o maličký ostrůvek rozkládající se na pouhých 38 km2, cesta sem rozhodně není ztraceným časem. Jde o romantický lodní výlet,kde třešničkou na dortu může být ochutnávka specialit a místního vína ve zdejší taverně. A co dělat večer, kdy opustíte pláž? Romantické uličky města vystavěného v širokém zálivu jsou jako stvořené k procházkám. Malé domečky s dvorky ověšenými barevnými květinami vás nadchnou.

Průhledný mramor a další zajímavosti

Parikií se ale projděte i za bílého dne, stojí to za to. Přímo na hlavním náměstí narazíte na úžasnou katedrálu Panagia Ekatontapyliani vybudovanou v období 5.-7. století. Ke stavbě byl použit mramor z místních zdrojů zvaný lychnites. Je daleko čistší a průhlednější, než většinou mramor bývá, a proto je velice ceněný. Právě tento mramor byl použit na tak slavné sochy jako je Venuše Mélská nebo Praxitelův Hermés. Samotná katedrála má sto dveří. Legenda navíc říká, že pokud v katedrále zapíšete své největší přání a zapálíte zde svíčku, splní se vám. Prohlídkou katedrály ale nic nekončí, protože hned vedle najdete Archeologické muzeum napěchované ukázkami děl ze zdejšího mramoru. Nechybí ani parská kronika.

Lodním taxíkem na královnu pláží

Další romantiku si můžete dopřát v přístavním městečku Naoussa v severní části ostrova. Právem se o něm říká, že jde o jeden z nejmalebnějších přístavů v Egejském moři. Domečky jsou zde usazené hustě vedle sebe, což zajišťuje ochranu nejenom před větrem od moře, ale v minulosti i před nájezdy pirátů. Na pobřežní promenádě narazíte na malé taverničky, v nichž dostanete chutně upravené čerstvé ryby a plody moře. Možná vás trochu překvapí, když na šňůře uvidíte viset chobotnici. Místní rybáři je tak věší na sušení. Hezkou tečkou může být plavba lodním taxíkem na ty nejhezčí paroské pláže. Patří mezi ně Kolimvythres, která nabízí průzračnou vodu a jemňoučký písek. Velké balvany tu oddělují jednotlivé části pláže a vytvářejí malé bazénky a plážičky.