Naxos - ostrov princezny Ariadny

Aktualizováno: 23.02.2022
 Ostrov Mykonos

Užijte si dovolenou na řeckém ostrově Naxos, ráji princezny Ariadny

Během připlutí do Hory, hlavního města řeckého ostrova Naxos budete ohromeně zírat na Portaru, velký mramorový portál nedokončeného Apollónova chrámu. Velkolepější přivítání si na tomto turisticky velmi atraktivním ostrově sotva můžete přát. Je to opravdu působivá podívaná, když spatříte z lodi a bezpochyby jeden z důvodů, proč strávit dovolenou právě zde.

Ocitnete se v náručí zelených údolí

Ostrov Naxos se pyšní poměrně velkou rozlohou 429 km² a je tím pádem největším ostrovem Kyklad. Za svůj domov si ho zvolilo cca 18 000 obyvatel. Jeho symbolem je již zmiňovaná Portara z 6. století př. n. l. Má velmi úrodnou půdu, skvěle se tu daří hlavně olivovníkům, vinné révě a ovocným stromům, vyhlášené v celém Řecku jsou i zdejší brambory.

Mytologie vás naláká víc, než strohá fakta

V antických dobách se Naxos stal středobodem kykladské kultury. Středověk ho proměnil ve významnou obchodní křižovatku – ostrov totiž měl co nabídnout – vyvážel se odsud hlavně velmi kvalitní mramor. Naštěstí byli ostrovní obyvatelé většinou ušetřeni vlivu Osmanské říše. Roku 1832 se ostrov začlenil do Řecka. Taková jsou strohá historická fakta. Patříte-li ovšem mezi milovníky řecké mytologie, má pro vás tento ostrov ještě silnější půvab. Je totiž svázán s mýtickou hrdinkou Ariadné.

Každého zaujme příběh zhrzené princezny

Kdo se jako dítě někdy začetl do řeckých bájí a pověstí, určitě má v živé paměti příběh Thésea a Ariadny. Ale i ti, kdo ho neznají, jistě podlehnou jeho kouzlu. Théseus se na Krétu vydává zabít Minotaura. V tu chvíli se do něj zamiluje sama dcera krále Mínoa, krásná dívka jménem Ariadna. S její pomocí Théseus dokáže Minotaura přemoci a úspěšně se dostane také z knósského labyrintu. Celý příběh ale neskončí dobře. Proradný Théseus se zamiluje do Ariadniny mladší sestry Faidry a svou věrnou pomocnici opustí. Ta ovšem svůj úděl neunese a spáchá sebevraždu. Druhá verze ale tvrdí, že se Ariadna stala ženou boha Dionýsa, který je patronem ostrova. Ať tak či onak, její příběh si můžete připomenout i ve světě hudby. Slavný skladatel Richard Strauss na motivy příběhu napsal operu Ariadna z Naxu.

Pohodu na pláži zažijí i nudisté

Pojďme ale zpátky ze světa mýtických příběhů do reality. Proč byste se měli na Naxos vydat? Racionálních důvodů je spousta. Především je zde příjemné klima a západní pobřeží ostrova Naxos nabízí mnoho krásných pláží, a to Agia Anna, Alyko, Orkos, Agios Prokopios, a Agios Georgios. Nadšení budou i nudisté, kteří zde mají svoji pláž Plaka. Kdo se nevydrží celé dny povalovat na pláži, může ostrov poznávat ze sedla kola. Půjčoven kol je tu spousta, stejně tak si můžete zapůjčit i motorku nebo auto. Kromě toho je tu i velmi dobrá síť autobusové dopravy, takže výlet můžete podniknout i autobusem. Pobřeží jižně od hlavního města nabízí skvělé podmínky zase příznivcům vodních sportů, a to windsurfingu a kitingu. Vyrazit můžete i na lodní výlet za poznáním okolních kykladských ostrovů jako je Paros, Syros, Ios, Mykonos či Santorini. Funguje tu pravidelné lodní spojení s Rafinou, Pireem a ostrovy v okolí.

Doprava na Naxos

Na závěr ještě velmi důležitá praktická informace. Cestování na Naxos není nijak zdlouhavé ani náročné vzhledem k tomu, že vzdálenost mezi Prahou a Naxosem činí asi 1700 km. Doprava je jednoduchá, letíte z Prahy do Atén, což trvá asi 2 hodiny a 30 minut a v Aténách přestoupíte na místí leteckou linku Atény-Naxos. Doba letu je v tomto případě 35 minut.