Vatikán objednává mešní víno na Samosu

Aktualizováno: 04.02.2021
Samos

Vatikán objednává mešní víno na Samosu

Ostrov Samos na severovýchodě Egejského moře je pokrytý zelení. Kromě hustých listnatých i jehličnatých lesů má rozsáhlé úrodné nížiny a zelení porostlé svahy. Příznivé podnebí a dostatek vláhy přispívá k tomu, že se tu výborně daří zemědělským plodinám a zejména vinné révě. Na vysoko položených terasovitých vinicích, které se nacházejí až kolem 800 m n.m. se rodí jedno z nejlepších sladkých vín na světě.

Tradice vinařství od starověku

Jak dokazují pochvalné zmínky dobových záznamů, tradice jeho výroby sahá až do starověku. Slavný lékař Hippokrates ho dokonce doporučoval jako lék. Systematické pěstování muškátových odrůd je potvrzeno od roku 1600, kdy se víno ze Samosu začalo vyvážet do celé Evropy i tehdejšího Ruska. Francie dokonce měla na Samosu vyslance, který se staral o dodávky samoského vína v požadovaném množství a kvalitě na královský dvůr.

Privilegium dodávat mešní víno pro eucharistii

Zvěsti o vynikajícím víně se dostaly až do Vatikánu, který v 19. století udělil Samosu dodnes platné privilegium vyrábět a dodávat víno pro eucharistii. Sladké červené víno z dobových sudů má výraznou chuť a barvu a je stále nejoblíbenějším mešním vínem katolíků i pravoslavných. Kvalitní samoská muškátová vína Grand Cru a Vin Doux získávají opakovaně řadu ocenění. Zajímavostí je, že archivní ročníky těchto vín se využívají i k výrobě Metaxy.

Další skvělé produkty

Kromě vinné révy se místní obyvatelé úspěšně věnují i pěstování oliv, z nichž se lisuje vynikající olej,citrusů, různých druhů zeleniny a dokonce černého sezamu, nazývaného také černý kmín, řecky mavrokuki. Výborný je také místní med, včelaři ze Samosu dodávají mateří kašičku i pro potřeby farmaceutického průmyslu.