Vánoce v Řecku

Aktualizováno: 07.05.2018
Vánoční loďka

CHRONIA POLLA

Řecko jako pravoslavná země slaví Vánoce 25.12.jako den narození Krista (řecky Christos). Štědrý den je běžným pracovním dnem, v předvečer narození Krista se ve velkých městech Řekové baví v podnicích s tradiční hudbou a buzuki. Na vesnicích jsou s přípravou Vánoc tradičně spojené zabíjačky a příprava svátečních specialit. Vánocemi totiž končí 40denní půst, kdy pravoslavní křesťané nejí kromě masa ani mléčné výrobky a vejce.

Vánoce jsou začátkem dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králů. Dlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky dávají o Vánocích i na Nový rok.

Vzhledem k propojení každodenního života Řeků s mořem, je nejstarší tradicí slavnostní zdobení lodí, loděk a člunů.Strojení vánočních stromů se zavedlo mnohem později, především za vlády bavorského krále Otty.

Řecké sváteční speciality

Tradičním řeckým cukrovím jsou v období zimních svátků melomakarona, kourambiedes a mandlová kolečka - amygdalota. Na svátečním stole také nesmí chybět obdoba naší vánočky - christopsomo různých tvarů se skořicí a sezamem. Pěkným zvykem je krájení novoroční pity - koláče z listového nebo třeného těsta, v němž je zapečená mínce. Ten, komu mince připadne, bude mít podle pověry v následujícím roce štěstí a bude se mu dařit, na co sáhne. Na Vánoce se zpravidla jí vepřové maso v různých úpravách, klobásy, vnitřnosti a zelné závitky plněné rýží a mletým masem. V posledních letech roste obliba plněné krůty. Stejně jako u nás se setkávají rodiny a přátelé, navštěvují kostely a kulturní akce. Řecká pospolitost se projevuje i v tom, že se příbuzní nebo sousedé chudších lidí skutečně starají o to, aby jim alespoň během těchto dní nic nechybělo a svátky hojnosti si užili.

Vánoční a novoroční období má kouzelnou atmosféru, kterou doplňují melodické skladby malých koledníků s trianglem v ulicích vesnic i měst.
Koledníci přinášejí do domu štěstí, proto jsou vítáni a štědře obdarováni. A všichni si přejí "CHRONIA POLLA"!

Vyberte si svůj zájezd v Řecku

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2020