Vánoce v Řecku

Aktualizováno: 09.01.2023
Vasilopita 2020

CHRONIA POLLA - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Vánocemi v Řecku začíná v dvanáctidenní sváteční období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králů. Dlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky předávají až na Nový rok. Propojení každodenního života Řeků s mořem vyjadřuje tradice slavnostního zdobení lodí, loděk a člunů, která se především na ostrovech dosud dodržuje. Strojení vánočních stromů se zavedlo mnohem později, především za vlády bavorského krále Otty. Takže dnes se v Řecku můžete setkat s obojím.

Na čem si Řekové pochutnávají o Vánocích?

Vánocemi končí 40denní půst, kdy pravoslavní křesťané nejí maso, mléčné výrobky ani vejce. O Vánocích je zpravidla na svátečních stolech vepřové maso v různých úpravách, klobásy, zelné závitky plněné rýží a mletým masem a často i plody moře. V posledních letech roste obliba plněné krůty. Tradičním řeckým cukrovím jsou v období zimních svátků zejména melomakarona, kourambiedes a mandlová kolečka - amygdalota. Na svátečním stole také nesmí chybět obdoba naší vánočky - chrisopsomo různých velikostí a tvarů se skořicí a ořechy. Řecká pospolitost se projevuje i v tom, že se příbuzní nebo sousedé chudších lidí skutečně starají o to, aby jim alespoň během těchto dní nic nechybělo a svátky hojnosti si užili.Stejně jako u nás se setkávají rodiny a přátelé, navštěvují kostely a kulturní akce.

Novoroční vasilopita

Pěkným zvykem je krájení novoroční pity - koláče z listového nebo třeného těsta, v němž je zapečená mínce.Ten, komu mince připadne, bude mít podle pověry v následujícím roce štěstí a bude se mu dařit, na co sáhne. Vasilopita se krájí nejen v rodinách, ale i ve firmách, spolcích, prostě všude tam, kde se lidé začátkem roku sejdou.

Koledy a koledníci

Vánoční a novoroční období má kouzelnou atmosféru, kterou doplňují melodické skladby malých koledníků s trianglem v ulicích vesnic i měst.
Koledníci přináší do domu štěstí, proto jsou vítáni a štědře obdarováni. A všichni si přejí "CHRONIA POLLA"!

Theofania a lovení kříže

Sváteční období končí 6.ledna na Theofania. Jedná se o liturgický svátek, kdy si věřící připomínají Ježíšův křest v řece Jordán. Po celém Řecku i na Kypru se konají venkovní obřady se svěcením vod a mladí chlapci a muži zkouší svou zdatnost v moři, řekách nebo jezerech. Jde o to, vytáhnout jako první z ledové vody kříž vhozený knězem. Ten, komu se to podaří získává požehnání, aby se mu celý nadcházející rok vše dařilo!

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024