Zajímavosti o Řecku

Zajímavosti o Řecku
15.08.23
Při výběru zájezdu se často objevují dotazy na nejhezčí pláž na Rhodosu. Odpověď nemůže být jednoznačná. Záleží totiž především na osobních preferencích a představách.
16.05.23
Naše milá klientka paní M. Jandová nám po návratu z dovolené na Rhodosu zaslala velmi pěkný text, v němž neobvyklou formou shrnuje zajímavé informace a lákadla ostrova.
07.02.23
Nejjižnější z Jónských ostrovů je ideálním cílem letní dovolené. A nejen kvůli nejfotografovanější zátoce Navagio. Každý si tu přijde na své. Nemusíte se omezovat jen na poklidnou relaxaci na pláži. Určitě vás budou bavit i vyjížďky na koních, dobrodružnější povahy ocení možnost vyzkoušet si windsurfing nebo potápění.
27.01.22
Top destinací Středomoří je aktuálně pro golfisty Costa Navarino. Rozsáhlý resort v Messinii na jihozápadním Peloponésu poskytuje nové trendy zážitkového cestování a relaxace. Je proto ideální možností jak spojit golf s rodinnou dovolenou plnou zajímavých aktivit.
24.03.21
Rozhodnutí o podobě řecké vlajky přijalo národní shromáždění krátce po vzniku samostatného řeckého státu v roce 1821, jehož 200. výročí si letos Řecko připomíná.
22.02.21
Největší předností malého Skiathosu jsou kromě panenské přírody a úžasných pláží také nepřeberné možnosti zábavy. Athéňané i zahraniční návštěvníci často spojují relaxaci na plážích s rušným nočním životem. Do hlavního města ostrova, nazývaného Skiathos nebo Chora, se večer sjíždí turisté z celého ostrova do místních diskotékových klubů a barů, kde se tančí na hudbu nejrůznějších žánrů až do ranních hodin.
21.02.21
Domenikos Theotokopoulos – El Greco - patří k nejznámějším krétským rodákům. Narodil se roku 1541 ve Fodele, vesničce asi 25 kilometrů na západ od Heraklionu, kde je dnes na jeho paměť malé muzeum.
04.02.21
Největší ostrov Jónského moře má skvělé podmínky pro přímořskou relaxaci.Pokud ale nepatříte k turistům, kteří chtějí pobyt strávit jen lenošením na pláži, máme pro vás několik tipů.
28.01.21
Příznivé klima a dostatek vláhy přispívá k tomu, že se na ostrově Samos výborně daří zemědělským plodinám a zejména vinné révě. Na vysoko položených terasovitých vinicích, které se nacházejí až kolem 800 m n.m. se rodí jedno z nejlepších sladkých vín na světě.
26.01.21
Malebný Skopelos se spoustou zeleně je proslulý především díky svému nádhernému pobřeží. Tvoří ho převážně malé zátoky s křišťálově čistou vodou, najdete tu i panenská místa pro nerušené soukromí, ideální pro příznivce nudismu.
25.01.21
V rámci Evropy se vám může poštěstit, že si zaplavete vedle obří mořské želvy, jen během dovolené na Zakynthosu. Stokilové exempláře karety obrovské s metrovým krunýřem většinou odpočívají na dně moře, k hladině se vydávají zřídka.
19.01.20
Řecko se z hlediska počtu Modrých vlajek, oceňujích čistotu pláží, v rámci Evropy dlouhodobě drží na druhém místě po Španělsku, kromě pláží dostává obdobné ocenění i řada marin.
20.05.19
Rádi jezdíte na dovolenou vlastním autem? Cesta do Řecka je sice o něco delší, než do Chorvatska, ale dovolenou tu pořídíte skutečně výhodně. Ubytování ve studiu pro 2-3 osoby stojí od 6.260 Kč na týden.
06.09.18
Ostrov Paros: Dosud neobjevený klenot kykladského souostroví
06.08.18
Toužíte se dožít ve zdraví devadesátky? Jeďte na dovolenou na řecký ostrov Ikaria
30.07.18
Užijte si dovolenou na kykladském ostrově Naxos, ráji princezny Ariadny
30.06.18
Pokud milujete klidnou dovolenou stranou velkého ruchu a nemáte v oblibě velké hotelové komplexy, pak pro vás může být Karpathos ideálním místem.
22.03.18
Nádherné, téměř 115 kilometrů dlouhé pobřeží ostrova Lefkada nabízí nejkrásnější pláže na nejenom na starém kontinentě. Díky vápencovému podloží tu má moře úžasně tyrkysové zabarvení moře. Od bílých skal Lefkatasu na nejjižnějším výběžku dostal ostrov svůj název.
10.03.16
Netrpělivě očekávané pokračování komerčně nejúspěšnější romantické komedie všech dob
26.04.15
Kykladský ostrov Ios se nachází mezi Santorini, Parosem a Naxosem, s nimiž má po celé léto pravidelné lodní spojení. Podle mytologie se na Iosu narodila Homérova matka a právě zde je pohřben i samotný Homér – na severu ostrova můžete spatřit hrobku, nicméně ověřené důkazy neexistují.
23.04.15
Alonissos je zelenou oázou uprostřed neobydlených ostrůvků roztroušených v na okraji Severních Sporad. Ostrov s mnoha příjemnými plážemi je ideální místo pro návštěvníky, kteří dávají přednost odpočinku v klidu před ruchem vyhlášených letovisek.
18.03.15
Řecko nabízí kromě nádherného pobřeží a památek řadu dalších zajímavých míst. Jedním z nich je malebná horská vesnice Nymfaio v oblasti severního Řecka. Nachází se uprostřed zalesněných hor v nadmořské výšce 1350 m.
18.12.14
Vánoce v Řecku Řecko jako pravoslavná země pojímá Vánoce jako oslavu narození Krista (řecky Christos) a hlavní svátek je 25.12. Štědrý den je běžným pracovním dnem, v předvečer Vánoc se především ve velkých městech Řekové navštěvují zábavní centra s tradiční hudbou a buzuki.

26.02.13
Fantastický archeologický areál Akrotiri na ostrově Santorini je od loňska opět zpřístupněn veřejnosti. Uzavřen byl od září roku 2005, kdy se zhroutila část střechy, chránící poklady kykladské kultury. Pro návštěvníky je cenná archeologická lokalita otevřena po celou letní sezónu od 10 do 17 hodin.
20.01.13
Dlouhé členité a místy skalnaté a členité pobřeží Řecka s křišťálově čistou vodou nabízí skvělé podmínky pro potápění.
27.08.12
Stále více lidí preferuje před klidnou relaxací odpočinek, na který namají dostatek času během roku. Pokud je to i váš případ, na dovolené v Řecku si rozhodně přijdete na své. Můžete si vybrat mezi vodními sporty, potápěním, golfem, jízdou na kole nebo bohatou nabídkou výletů.
04.01.12
Pokud chcete spojit svou dovolenou na Chalkidiki s poznáním tajemného mnišského státu Agion Oros na poloostrově Athos, zažádejte si včas o povolení vstupu. Navštívit mnišský stát smějí sice jen muži, ale impozantní kláštery na skalách mohou obdivovat všichni při plavbě lodí okolo Athosu.
27.07.11
Na první poslech vám řečtina může připadat jako velmi těžký a nesrozumitelný jazyk. Zpravidla si totiž neuvědomujeme, kolik řeckých slov známe a každodenně běžně používáme. Lingvisté spočetli, že Řecko poskytlo světu neuvěřitelných 51 807 slov. Řada z nich je běžnou součástí slovní zásoby evropských jazyků a o souvislosti s řečtinou se vůbec neuvažuje.
15.05.11
Dovolená Korfu není jen o koupání a relaxaci na pláži. Je to také příležitost zahrát si golf nebo kriket a poznat řadu dalších půvabů tohoto zeleného ostrova.
22.11.10
Druhé největší město ostrova Kréta, založené Benátčany ve 13. století, se nachází 160 kilometrů na západ od hlavního města Heraklionu.
17.04.10
Řekové jsou známí tím, že rádi oslavují. Žádná oslava se neobejde bez dobrého jídla, ale především hudby a tance. Rodinné slavnosti – zejména vesnické svatby, křtiny a jmeniny jsou příležitostí, jak se spolu pobavit a zatančit si. Tradiční řecká hudba s typickým zvukem strunného nástroje buzuki vás bude v Řecku doprovázet všude – uslyšíte ji v taxíku, v taverně, ale i v luxusním butiku nebo moderním baru.
17.02.10
Řecko je bez nadsázky zemí ostrovů. Vždyť řecké ostrovy zaujímají téměř 20 % z celkové plochy země. Z více než 2000 ostrovů a ostrůvků je obydleno pouze 227 a jen na 78 ostrovech žije více než sto stálých obyvatel celoročně.
30.01.10
Mezi nejkrásnější chvilky při pobytu v Řecku se řadí procházky po přímořských promenádách a vybírání suvenýrů. Kromě tradičních replik typických antických artefaktů jako jsou vázy, sošky, závěsné talíře apod. si ovšem můžete pořídit na památku i hodnotnější věci.
20.06.08
Rozloha pevninského Řecka je poměrně malá - 131 944 km², pokud se ale k ploše území připočítá i plocha řeckých ostrovů a moří rozkládá se na téměř 400 000 km². Ze západu Řecko omývá moře Jónské, z jihu Středozemní moře a mezi Řeckem a Tureckem leží moře Egejské. Zatímco pozemní hranice Řecka měří jen 1160 km, mořské pobřeží této bohatě členité země je dlouhé téměř 15 000 km – takže pláží a plážiček je tu více než dost!
30.11.07
Je všeobecně známo, že Řekové se dožívají vysokého věku a srdečními chorobami trpí nejméně ze všech členských států Evropské unie. Vděčí za to samozřejmě zdravé kuchyni, olivovému oleji a především pozvolnému životnímu rytmu.
30.11.07
Svatba je v Řecku velkou událostí nejen pro samotné novomanžele, ale pro celou širší rodinu včetně bratranců a všech tet a pratet, strýců a prastrýců, kteří se v České republice považují spíše za vzdálené příbuzné.

Zpět na Řecké tipy a zajímavosti