Jak vyhláskovat Rhodos

Aktualizováno: 16.05.2023
Rhodos - brána

Jak vyhláskovat Rhodos

Čtvrtý největší řecký ostrov má co nabídnout doslova každému. Na své si přijdou znalci historie i obdivovatelé přírody, plážoví povaleči i aktivní sportovci, milovníci rušných středisek i romantici s touhou po klidu. Pojďme si teď spolu jméno tohoto kouzelného ostrova vyhláskovat a představit si některé z jeho lákadel.

R jako rytíři

Z původně špitálního bratrstva johanitů se dějinnými okolnostmi zformoval rytířský řád, známý dnes podle svého posledního působiště jako maltézští rytíři. V letech 1309 až 1522 sídlili na Rhodu a zanechali na ostrově výraznou stopu. Patrná je zejména v hlavním městě. Být na Rhodu a nevidět Palác velmistrů, to je jako jet do Paříže a ignorovat Eiffelovu věž. Kromě paláce zapsaného na seznamu UNESCO stojí za vidění i rytířské hrady, přesněji jejich dochované zdi. Kastro Kritinia je vzdáleno zhruba hodinu jízdy autem po západním pobřeží. Za hradem Monolithos je nutno popojet o něco víc na jih.

H jako historie

Do starověké historie ostrova se lze vnořit buď návštěvou archeologického muzea v hlavním městě, které se nachází přímo na úpatí Rytířské ulice v úžasných prostorách někdejšího řádového špitálu a přilehlého rytířského domu, anebo se lze vypravit do jednoho ze tří starověkých rhodských měst, kterými byly Ialyssos, Kamiros a Lindos. Nejnavštěvovanější je posledně jmenované. Chcete-li tajný tip, vydejte se objevit Kamiros.

O jako okolo ostrova

Rhodos je sice velký, ale okružní jízda kolem celého ostrova se dá zvládnout za jeden den. Na západní straně se nacházejí už zmíněné památky Kamiros, Kritinia a Monolithos. Z nejjižnější vesnice ostrova Kattavie vede cesta na poloostrov Prasonisi, unikátní tím, že ho z každé strany omývá jiné moře. Vesnice Lachania na jihovýchodě je obzvlášť fotogenická, což je to dáno i tím, že si ji v 80. letech minulého století oblíbili umělci. Povinnou zastávkou na východním pobřeží je Lindos se svými kapitánskými domy, jejichž krása se ovšem trochu ztrácí v záplavě suvenýrů. Dojem si můžete spravit večeří na některé z teras s výhledem na akropoli.

D jako dobroty

I ten nejobyčejnější salát s rajčaty, okurkou, olivami, cibulí a sýrem feta chutná pod řeckým sluncem nedostižně. Což teprve když si dáte čerstvou rybu z grilu na pláži, nebo giouvetsi s těstovinovou rýží v některé z vnitrozemských vesniček jako je Eleousa, která je mimochodem pozoruhodným místem i díky veliké cisterně a zbytkům rezidence guvernéra z doby italské správy ostrova. Příjemným obyčejem řeckých taveren je něco malého (většinou sladkého) navrch – meloun, profiterolky, baklava, nanuk. Stačí si doobjednat osvěžující frappé a nad otevřeným bedekrem (spoustu zajímavostí lze načerpat z průvodce z nakladatelství Dumont) plánovat další výlet.

O jako odpočinek

Pláž jako pláž, řeklo by se. Na Rhodu tomu tak ale není. Západní pobřeží omývané Egejským mořem je oblázkové a větrné a je rájem surfařů. Ke koupání je vhodnější Středozemní moře s písečnými plážemi na východní straně ostrova. Vyplatí se půjčit si auto, pár pláží objet a vybrat si tu nejpříjemnější. Chcete-li doporučení na jednu z těch klidnějších a zároveň s plným plážovým servisem, zkuste pláž Stegna.

S jako Sedm pramenů

Mezi řeckými ostrovy patří Rhodos díky četným horským pramenům k těm zelenějším. Přírodní atrakcí číslo jedna je Údolí motýlů, které je ale v sezóně více o lidech, než o přírodě. Oblíbená je i lokalita Epta Piges, v překladu Sedm pramenů. Většina turistů se jen projde tunýlkem proraženým do kopce po kotníky ve vodě, která tudy protéká do přehrady. Vodním kanálem se dá jít ale dál a v horkém letním dni je procházka spojená s Kneippovou lázní nezapomenutelným zážitkem.
Rhodos je zejména ve své severní části poznamenán masovou turistikou, přesto se na ostrově dají najít i klidnější a autenticky řecká místa.

Pro další tipy a podrobnější vyprávění o tomto krásném ostrově s bohatým fotografickým doprovodem si autorka těchto řádků dovoluje odkázat na sérii deseti příspěvků publikovaných v období od září 2022 do ledna 2023 na blogu www.laniusminor.cz

Grecotel Dama Dama 4*

Rhodos
Kallithea
Skvělé pro rodinné pobyty Více

Atrium Prestige 5*

Rhodos
Lachania
Exkluzivní resort a skvělé služby Více

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování u pláže Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024