Ostrov Ios a Homér

Aktualizováno: 07.05.2018

Ios - ostrov kapliček a kostelíků

Kykladský ostrov Ios se nachází mezi Santorini, Parosem a Naxosem, s nimiž má po celé léto pravidelné lodní spojení. Během hlavní sezóny sem denně připlouvají i lodi z Pirea a je tu poměrně živo, především v hlavním městě Chora.

Na každý den v roce jeden kostelík

V nadsázce se uvádí, že Ios má na 365 kostelů, kaplí a kapliček a stejný počet barů. A také řadu taveren, restaurací a kaváren, které nabízí spoustu kulinářských specialit. Kromě ryb a plodů moře připravují místní také plněné cuketové květy, různé skvělé sýry a tradiční sladké i slané pečivo. Ios je poměrně malý, jen 17 km dlouhý a necelých 10 km široký, ale z celkových 86 km pobřeží jich více než 32 tvoří nádherné, převážně zlatavé písečné pláže. Celoročně tu žije asi 2000 obyvatel, z hlediska místní správy spadá pod Santorini.

Co se dá na Iosu podnikat?

V létě se ovšem počet lidí na ostrově podstatně zvyšuje. Lákají je nádherné pláže jako je Agia Theodoti, Koumpara a Mylopota nebo pro surfing ideální Psathi. Vodní sporty lze provozovat také v Mangari s příjemnými pobřežními tavernami. Na Iosu se nabízí také řada malých zálivů s romantickými plážemi pro nerušené soukromí. Na malých člunech můžete doplout na odlehlejší pláže anebo vedlejší ostrovy jako je Folegandros anebo Sikinos. Přepravu po ostrově zajišťuje místní autobusová linka, k poznání ostrova si lze samozřejmě pronajmout i auto nebo motorku.

A něco z historie

Podle mytologie se na Iosu narodila Homérova matka a právě zde je pohřben i samotný Homér – na severu ostrova můžete spatřit hrobku, nicméně ověřené důkazy neexistují. Historicky potvrzeno je osídlení místa Sarkos s nalezištěm zajímavých a velmi cenných artefaktů kykladské keramiky, které jsou soustředěny v Archeologickém muzeu v hlavním městě ostrova.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024