Vzpomínky do kufru

Aktualizováno: 18.06.2024
Řecko - Athény

Co si přivézt z Řecka?

Mezi nejkrásnější chvilky při pobytu v Řecku patří procházky po přímořských promenádách a vybírání suvenýrů a dárečků. V každém letovisku najdete řadu obchodů s upomínkovými předměty všeho druhu. Kromě tradičních replik typických antických artefaktů jako jsou vázy, sošky, závěsné talíře můžete během svého zájezdu v Řecku pořídit i mnohem hodnotnější dárky anebo si přivézt místní speciality, které vám zpestří jídelníček. V Řecku se nabízí unikátní suvenýry, které vám budou připomínat jeho bohatou kulturu, historii, gastronomii a umění. Určitě si vyberete alespoň maličkost jako vzpomínku na příjemné dny dovolené nebo pro radost vašich přátel.

Tradiční řecké suvenýry

Návštěvníky Řecka často zaujme tradiční ručně malovaná keramika s antickými nebo lidovými motivy. Populární jsou kopie antických váz, ale často uvidíte v obchodech s keramikou také moderní designové kousky. Efektní jsou i reprodukce antických soch. Zejména busty antických filosofů nebo slavných bojovníků v různých velikostech. Koupit lze i pěkné kopie starověkých mincí.

Nepřeberná nabídka šperků

Dívky a ženy nenechají bez povšimnutí obchůdky s ručně vyráběnými šperky. Obdivují především jejich nadčasovost a eleganci, která má v Řecku dlouhou tradici. Potvrzují to klasické řecké motivy jako jsou meandry a symboly olivových nebo vavřínových listů. Výběr je neskutečně bohatý, jak ve vzorech, tak i v cenových relacích. Rozhodně se jedná o skvělý dárek pro kamarádky nebo kolegyně.

Drobné dárky typické pro Řecko

Skvělým tipem jsou CD s tradiční řeckou hudbou nebo kuchařky s místními specialitami, magnety s řeckými motivy a tématické nástěnné kalendáře. Velmi oblíbená je kosmetika s olivovým olejem - krémy na obličej i na ruce, šampóny nebo ručně vyráběná mýdla. Vítaným dárkem budou nesporně také pravé mořské houby.
Mořské houby

Co se vyplatí koupit v Řecku?

Zlatnické výrobky

Nádherné šperky včetně replik antických skvostů nalezených v minojských palácích pořídíte na Krétě. Obdivuhodné zlatnické výrobky se nabízí na Mykonosu, odkud si krásný šperk přivezla už nejedna světová celebrita. Zlato a šperky speciálně pro zamilované nabízí romantický ostrov Santorini.

Kožešiny

Je sice paradox, kupovat si v horkém létě kožich, ale zdejší kožešníci šijí i pro vyhlášené světové módní značky a vybrané kožešiny tu můžete pořídit za opravdu výhodné ceny.

Pravoslavné ikony

Ručně malované ikony pravoslavných svatých nebo stříbrné kříže a liturgické předměty se nabízí v klášterech nebo specializovaných obchodech.

Další tipy na hodnotné dárky a suvenýry z Řecka

  • velmi kvalitní šátky z hedvábí, bavlny nebo vlny
  • ručně tkané nebo vyšívané ubrusy, ubrousky nebo polštáře s tradičními řeckými vzory
  • kožené sandály, kabelky, opasky a peněženky
  • mísy a kuchyňské náčiní z olivového dřeva
  • komboloi – řecký růženec s korálky ze dřeva, kamene, jantaru nebo dokonce drahých kamenů

Suvenýry z oblasti gastronomie

Olivy a olivový olej

Na tom, že řecké olivy a olivový olej patří k nejkvalitnějším na světě, se shodují odborníci z celého světa. Během dovolené v Řecku si můžete koupit jak extra panenský olivový olej, tak i speciální druhy, ochucené bylinkami. Řekové považují za nejlepší olivy druhy kalamon nebo thrumba, ale možná vám zachutnají jiné. Je to jen na vás. Doporučujeme nenakupovat v supermarketech. Zavítejte do speciálních krámků nebo na tradiční místní trhy, kde budete mít možnost degustace.
Olyvy na trhu v Řecku

Vína a lihoviny

Vinařství má v Řecku dlouhou tradici a zdejší vína jsou skutečně vynikající. Třeba unikátní víno ze Samosu se vyváží do Vatkánu a produkty vinařů ze Santorini získávají pravidelně mezinárodní ocenění. Budete-li pobývat na Kefalonii, stojí za pozornost zejména suché svěží víno odrůdy Robola.
Pro zahřátí během dlouhých zimních večerů se může hodit nějaký druh řecké pálenky. V Řecku bude určitě příležitost ochutnat raki - silný destilát z hroznů, typický pro Krétu nebo ouzo oblíbené jako aperitiv. V některých tavernách můžete po večeři dostat digestiv Masticha – likér s pryskyřicí z ostrova Chios nebo u nás dobře známou Metaxu.

Med a místní sladkosti

Hodit se budou i výborné produkty místních včelařů, zejména tymiánový med z Kréty a ostrova Kos nebo borovicový z ostrova Evia. Všechny jsou ceněné nejen díky své kvalitě, ale především vůni a chuti. Za vyzkoušení stojí i med dochucený bylinkami.
Můžete si také přivézt dárkově zabalenou baklavu a další tradiční cukrovinky, tachini nebo sezamovou chalvu. Orientální loukoumi překvapí svými originálními příchutěmi a na Rhodosu ho pořídíte v pěkném balení.
Řecký med

Tradiční řecký suvenýr – voňavé koření

Koření vám bude dovolenou v Řecku připomínat ještě dlouhou dobu po návratu domů a dárková balení bylinek nebo mixy jsou skvělým tipem na dárek. Řecko je bohaté zejména na aromatické bylinky jako tymián, divoká máta nebo šafrán. Nezapomeňte na oregano, směs koření na tzatziki a speciální směsi pro grilování masa a tradiční řecká jídla.

Skvělé řecké sýry

Zakoupit si řecký sýr k řeckému vínu je rozhodně dobrý nápad. Je jedno, jestli to bude feta - nejznámější řecký sýr z ovčího či kozího mléka, graviera, kefalotyri nebo manouri. Všechny jsou vynikající. Hlavní je pořídit je ve specializovaném obchodě, kde vám je na cestu i dobře
Trh Řecko

Co si přivézt z Korfu?

Na Jónském ostrově Korfu se výborně daří kumquatům, citrusům, jejichž domovinou je východní Asie. Malé, 2-4 centimetry dlouhé oranžové ovoce oválného tvaru, je bohaté na vitamín C. Kumquaty se používají k ozdobě koktejlů nebo sladkostí. Připravují se z nich ale také výborné marmelády a vynikající likéry, které mohou obohatit třeba váš vánoční stůl. Kromě toho se vyplatí z ostrova, porostlého olivovníky, rozhodně vyplatí přivézt vynikající olivový olej.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024