Osobité kouzlo ostrova Alonissos

Aktualizováno: 22.02.2021

Alonissos - zelená oáza Severních Sporad

Ostrov Alonissos s úžasnými přírodními plážemi je ideální místo pro návštěvníky, kteří dávají přednost klidnému odpočinku před ruchem vyhlášených letovisek.

Mořský park a tuleni

O čistotě životního prostředí na ostrově svědčí to, že se díky neporušené panenské přírodě stal útočištěm vzácných mořských ptáků, delfínů i vzácného tuleně středomořského - Monachus Monachus. Na ochranu tohoto ojedinělého biosystému tu také byl v roce 1992 zřízen chráněný národní mořský park, který patří k největším ve Středomoří.

Bohatá historie Alonissosu

Alonissos, ve starověku známý pod názvem Ikos, byl jedním z prvních obydlených ostrovů v Egejském moři. Podle mytologie se jeho prvním obyvatelem stal Stafylos, syn boha Dionýsa a Ariadny. Vzhledem ke kladnému vztahu Dionýsa k vínu a jistě i kvůli skvělým klimatickým podmínkám se zde od nepaměti udržuje tradice vinařství. Četné vraky lodí ze starověku a období Byzance pod hladinou pobřeží potvrzují, že se ostrov Alonissos nacházel na důležité křižovatce námořních tras v Egejském moři. Zastavil se tu Jason při své výpravě za zlatým rounem na Kolchidu, podle Homéra odtud vypluly i lodi Achájců do Tróje.

Vychutnejte si klid i místní speciality

Dnes je Alonissos velmi příjemným místem pro život i trávení pohodových dní odpočinku. Ostrované jsou pohostinní a přátelští, takže se tu turisté po prvních dnech cítí jako doma. V pobřežních tavernách můžete posedět spolu s místními u sklenky vína a dopřát si speciality jako je rybí polévka kakavia, grilované plody moře a nejrůznější čerstvé saláty. K tradiční kávě v džezvě anebo ledovému frapé si dejte tradiční koblihy fouskakia, amygdalota nebo ořechové zákusky a vychutnávejte si klidnou atmosféru…

Ideální podmínky pro milovníky moře

Ostrov Alonissos má velmi pěkné členité pobřeží s nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou. Jihovýchodní část ostrova nabízí různé typy pláží od písečných po oblázkové. Většina z nich je skrytá v malých zálivech, obklopených borovicemi a olivovníky, kde lze relaxovat v soukromí. Severozápadní pobřeží je převážně skalnaté, s prudkým vstupem do moře, právě zde je řada míst, která si oblíbili potápěči.

Co podniknout na Alonisosu

Kromě relaxace u moře se můžete vydat také na procházky nebo turistické túry v hustých borovicových lesech. Z malebného přístavu v hlavním městě ostrova Patitiri s kameny dlážděným nábřežím lze podniknout lodní výlet na známé ostrovy Skiathos a Skopelos. Zajímavé jsou i některé okolní neobydlené ostrůvky jako Gioura s Kyklopovou jeskyní.

Jak se na Alonissos dostanete?

Spojení zajišťují trajekty nebo hydroplány odplouvající z přístavu poblíž města Volos. Další možností je let na ostrov Skiathos a trajekt na Alonissos.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024