Aktualizováno: 25.03.2021
Řecká vlajka na opeře v Sydney

Řecká vlajka

Na počest řeckého státního svátku

Opera v Sydney, Eiffelova věž v Paříži, Zakim Bridge v Bostonu a další slavné stavby po celém světě se od 20. března 2021 symbolicky zahalují do modrobílé řecké vlajky. Je to na počest řeckého národního svátku 25.3., kdy Řecko slaví 200 let osvobození od staletého osmanského útlaku.

Řekové svou vlajku milují, jsou na ni pyšní a rádi se s ní chlubí. U příležitosti dvoustého výročí po celém Řecku probíhají zajímavé prezentace vlajky na různých místech.

Aktuálně patří mezi nejsledovanější snaha ostrova Santorini o zapsání vlajky velikosti 1500 metrů čtverečních do Guinnessovy knihy rekordů.

Historie řecké vlajky

Rozhodnutí o podobě řecké vlajky přijalo národní shromáždění krátce po vzniku samostatného řeckého státu v roce 1821.

Počet pruhů na řecké vlajce se rovná počtu slabik hlavního motta řeckého povstání proti turecké nadvládě Eleftheria i Thanatos – v překladu svoboda nebo smrt.

Rozevlátá modrobílá vlajka má připomínat hladinu blankytného moře, které omývá dlouhé pobřeží Řecka.

Kříž v levém horním rohu vlajky je symbolem respektu a oddanosti k pravoslavné církvi a potvrzuje její důležitou roli při vytváření novodobého řeckého státu. Díky podpoře církve si Řekové udrželi svou etnickou identitu a kulturní dědictví. Pravoslavná církev podporovala vzdělávání a tajné školy, kde se děti učily řecky číst a psát a také se dovídaly informace o historii svého národa.

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024