Nymfaio skryté v horách

Aktualizováno: 07.05.2018

Kouzlo malebného Nymfaia

Kdysi bohatá tradiční vesnice, která byla po několik století jedním z největších center zpracování stříbra na Balkáně, byla během občanské války v Řecku značně poničena. V následujících letech migrační vlny se vesnice vylidnila a opuštěné tradiční domy postupně chátraly. V poledních desetiletích se však místní rodáci vrací ke svým kořenům. A tak tu byla vlastními silami a z prostředků rodin, které tu po generace žily, řada staveb postupně rekonstruována do původní podoby. Podle UNESCO dnes vesnice Nymfaio s tradičními kamennými domy a dlážděnými ulicemi patří mezi deset nejmalebnějších vesnic v Evropě.

Každé roční období tu má své kouzlo

A nepochybně právem. Nymfaio vás nadchne v každém ročním období. Barevné spadané listí dotváří romantickou atmosféru podzimu, v zimě vypadá vesnice obklopená zasněženou krajinou jako z pohádky a svěží zeleň na jaře zase nádherně kontrastuje s působivými kamennými stavbami. Pokud nemáte rádi horko, pak právě Nymfaio vám v létě nabídne skvělé podmínky pro horskou dovolenou. Jsou tu stylově zařízené penziony a mnoho kaváren a restaurací. Kromě turistiky se můžete věnovat cyklistice anebo se plavit po okolních jezerech. V hustých lesech žili po staletí medvědi a vlci, jejich potomci jsou dnes chráněni v malé rezervaci se snahou o jejich postupné navrácení do volné přírody.

Místní speciality

Pobyt v Nymfaiou lze samozřejmě spojit s gurmánskými zážitky. Místní taverny nabízí vynikající oblastní speciality, mezi které patří pečená masa, zeleninová jídla i čerstvé jezerní ryby. Skvěle se k nim hodí místní makedonská vína, v zimě vás zahřeje místní pálenka tsipouro.

Kulturní bohatství

V kamenné třípatrové budově staré školy s původními dřevěnými stropy, nástěnnými malbami a starožitným nábytkem dnes působí konferenční centrum soluňské Aristotelovy University. V roce 2000 tu bylo za účasti prezidenta republiky otevřeno Historické muzeum, kde si můžete prohlédnout kompletní vybavení místní domácnosti z konce 19. století. Jsou tu vystaveny celé sbírky řemeslného nářadí souvisejícího se zpracováním stříbra, pánské a dámské šperky, stříbrné nádoby, církevní artefakty, formy a medaile slavných řeckých rytců. Je tu i sbírka místních krojů, archivy, obrazy a fotografie osobností, které ovlivnily moderní historii Řecka jako jsou významní mecenáši, bojovníci za osvobození Řecka proti osmanské nadvládě, učitelé národa, básníci, spisovatelé apod.

Jak se do Nymfaia dostanete?

Z Thessaloniki je Nymfaio vzdáleno asi 180 kilometrů, dojedete sem po trase směrem na město Florina a Amyntaio.

Více informací o Nymfaiou najdete na http://nymfaio.gr/web/ Více o Nymfaiou

Lindian Village 5*

Rhodos
Lardos
Elegantní ubytování Více

Daios Cove 5*

Kréta
Agios Nikolaos
Rozmazlujte se luxusem Více

Maria

Olympská riviéra
Nei Pori
Prostorné ubytování Více

Vyberte si svůj zájezd do Řecka

Vyberte si z nabízených destinací dovolenou na léto 2024